Architektura
Galerie Jaroslava Fragnera představí projekt Zahy Hadidové
08.09.2017 13:40
Projekt administrativního centra s obchody a bydlením na Masarykově nádraží v Praze, které navrhla slavná architektka Zaha Hadidová, si mohou lidé prohlédnout v Galerii Jaroslava Fragnera. Spolu s vizualizacemi a modelem areálu navrženého pro skupinu Masaryk Station Investment je v galerii také výstava jiných prací ateliéru Zaha Hadid Architects. Galerie ji pořádá při Bienále experimentální architektury. Po páteční vernisáži výstava potrvá do 27. října.
Výstavu připravilo studio Zaha Hadid Architects přímo pro bienále a přináší v ní sérii konceptů z hlediska typologie, které studio rozvíjí - tedy výškové domy, obrovská atria, stadiony či skořepiny. Prezentuje tedy nejen vlastní návrhy, ale i ilustraci postupů a proces navrhování slavného britského studia.
Charakterizují ho ambiciózní vize, neustálé zdokonalování, snaha o inovace a hledání nejlepších technologií a funkčních parametrů, uvádí kurátorka galerie Klára Pučerová. Ateliér dnes zaměstnává přes 400 expertů a realizuje stavby po celém světě. Kromě vizualizací se návštěvníci seznámí s tvorbou Zaha Hadid Architects v podobě 3D tištěných modelů, představení projektů prostřednictvím virtuální reality a filmových dokumentů.
Komplex budov u Masarykova nádraží by skupina Penta, která má dominantní podíl ve skupině Masaryk Station Investment, chtěla podle svých dřívějších vyjádření otevřít v polovině roku 2019. Studii na základě návrhu ZHA vypracoval Jakub Cigler. Budova má fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem ve zlatou věž. Návrh u části veřejnosti či památkářů vyvolal obavy.
Součástí Bienále experimentální architektury bude mezinárodní sympozium, na kterém 26. října v kině Světozor vystoupí evropští a američtí architekti i několik členů Hadidové studia včetně českého architekta Jakuba Klašky. Rakouští architekti Kristina Schineggerová a Stefan Rutzinger z ateliéru Soma, kteří mají s realizacemi experimentální architektury zkušenosti, spolu se studenty z univerzity v Innsbrucku postaví na Malostranském náměstí v druhé polovině října experimentální pavilon z modifikované celulózy.
Experimentální architektura chce být alternativou k většinové produkci, využívá nástrojů parametrického navrhování, robotických systémů a syntetické biologie. Je napojena na vývoj technologií a materiálů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.