Fotografie, filmy a instalace Olafa Breuninga, Švýcara žijícího v New Yorku, představuje pražská galerie Langhans. Hlavními prvky jeho děl jsou ironie a vtip, také však často nabízí kritický komentář globalizovaného světa.
Galerie připravila autorovu první samostatnou výstavu v České republice. Podle pořadatelů je Breuning (*1970) zářící hvězdou na mezinárodní scéně současného umění. V Praze představuje výběr ze svých kreseb a fotografií z let 1997 až 2009, nejnovější fotografický cyklus Color Studies, prostorové instalace a své dva filmy.
Breuning ve své tvorbě čerpá z populární kultury ve smyslu masově rozšířeného životního stylu fungujícího bez ohledu na politické, estetické, kulturní a společenské hranice. Banalita a svět masové zábavy je ovšem v jeho případě prostředkem k vytváření postmoderních děl, která se obracejí k obecným otázkám existence v podmínkách globalizovaného světa.
"Inspirací mé tvorbě jsem především já sám a můj vztah k mému životu, moje zvědavost. Odpovědí na tyto otázky pak jsou zde vystavená díla, ale možná ne vždy všechno vysvětlí," řekl Breuning před zahájením pražské výstavy. Jeho práce jsou pro něj jakýmsi deníkem, "způsobem, jak se probít životem".
Připomněl také, že na rozdíl od tradičně očekávaného principu vzniku umělecké tvorby v utrpení a bolesti je pro něj umění radostí a zábavou. Zkratka a humor jsou přítomné i ve vystavených dílech. Fotografie zachycují absurdní situace, hravě kombinují realitu s iluzí, autentičnost s vyumělkovaností, barbarství s kultivovaností. Překračování konvencí, vnímavost k absurditě okolního světa, smysl pro detail a preciznost charakterizují všechny oblasti Breuningovy tvorby.
Foto: Galerie Langhans - (c) Olaf Breuning