Galerie města Olomouce představí špičková díla secese

Kultura
9. 2. 2018 17:40
Reklamní plakát Alfonse Muchy na cigaretové papírky Job (reprodukce z obálky katalogu) byl 3. února v Paříži vydražen za 9150 eur, tedy více než 260 tisíc korun.
Reklamní plakát Alfonse Muchy na cigaretové papírky Job (reprodukce z obálky katalogu) byl 3. února v Paříži vydražen za 9150 eur, tedy více než 260 tisíc korun.

Galerie města Olomouce otevře příští týden v úterý výstavu špičkových děl z období secese. Jedinečnou expozici tvoří kolekce obrazů či plastik zapůjčených z renomovaných českých a moravských galerií a ze soukromých sbírek. Mezi zastoupenými autory nechybějí jména jako Alfons Mucha, Antonín Hudeček, Karel Špillar či Jan Preisler. Vystavena bude i početná sbírka francouzských plakátů významných tvůrců, jako je například Henri de Toulouse-Lautrec. Výstava, která se do Olomouce přesunula z Prostějova, potrvá do 10. března.

"Tato výstava se ostatním pořádaným výstavám v galerii vymyká. Naše výstavní síň je orientovaná zejména na prezentaci regionálního a olomouckého umění, případně spolupracujeme s výtvarnými spolky v České republice a v zahraničí. Tato výstava je výjimečná tím, že nejde ani o spolkovou ani autorskou výstavu, ale o první velkou soubornou výstavu, která mapuje jisté historické vývojové období," řekl novinářům kurátor výstavy Radovan Langer.

Expozici připravila Galerie města Olomouce ve spolupráci s Muzeem a galerií Prostějova. "Bylo nám líto, že by Olomouc o takto nádhernou přehlídku secesního umění přišla, proto po domluvě s prostějovskými kamarády a kolegy jsme ji dovezli sem," doplnil Langer.

Výstava s názvem Ozvěny secese přináší poměrně široké spektrum autorů. Zastoupeni jsou autoři české secese z počátku 20. století, ale i umělci zahraniční, zejména rakouští a němečtí. Návštěvníci spatří například obrazy Antonína Hudečka, malíře, grafika a spisovatele Aloise Kalvody, Jana Preislera či Jakuba Obrovského. Nechybějí ani díla malířů Otakara Nejedlého a Františka Jakuba či sochařů Bohumila Kafky, Josefa Mařatky, Jana Štursy nebo Jana Ladislava Šalouna.

Expozice zaujme i přehlídkou uměleckých plakátů z dílny Alfonse Muchy, Emila Orlika, Gustava Klimta i světových umělců. "Plakát v secesi tvořil jednu z velmi významných vizuálních upoutávek a svým způsobem formoval dění na ulici. Na výstavě máme možnost spatřit velmi ucelenou a vybranou sbírku plakátů z libereckého muzea, v jehož fondech najdeme celou řadu pařížských plakátů z přelomu století nebo plakátů Alfonse Muchy. Zastoupeny jsou i plakáty z Berlína, Drážďan či Vídně," doplnil kurátor Jiří Hastík.

Výstava Ozvěny secese je první ukázkou nového pojetí dramaturgického plánu Galerie města Olomouce. Podle jejích zástupců zahajuje budoucí cykly v galerii, kde bude pravidelně dáván prostor nejen regionálním umělcům, ale i jiným typům expozic.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/Zavadil Pavel

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ