Galerie Moderna představuje Jiřího Trnku jako malíře

Kultura
1. 12. 2016 15:44
Diorama Svatba u Broučků od Jiřího Trnky z roku 1938.
Diorama Svatba u Broučků od Jiřího Trnky z roku 1938.

Slavného Jiřího Trnku, ne jako ilustrátora nebo tvůrce loutkových filmů, ale jako malíře, představuje od středy Galerie Moderna na Masarykově nábřeží v Praze. Výstava se jmenuje Zahrada umění a potrvá do 15. ledna. Trnkovo dílo je oblíbené napříč generacemi, byť k němu lidé cestu nacházejí spíše s věkem. Je ale také oblíbeným autorem českých sběratelů, i jeho práce na papíře se prodávají za statisícové částky.

O víkendu se akvarel s motivem Tří králů vyvolávaný za 200 tisíc korun v Praze vydražil za 540 tisíc korun. Oleje pak dosahují cen ještě vyšších. Velký zájem před časem přinesla dražba originálů posledních Trnkových olejových obrázků proslavených jako vánoční pohlednice. Ceny vyrostly i desetkrát a dosáhly více než 100 tisíc korun.

Trnka (1912 až 1969) je znám hlavně jako ilustrátor, scenárista a režisér animovaných filmů a jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu. Svět divadla a loutek Trnkovi díky působení rodičů učaroval už v dětství, loutky si začal sám brzy vyrábět, nejen vyřezávat, ale i oblékat do vlastních oděvů. Záhy byl za svou práci již jako mladý oceňován.

V letech 1929 až 1935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, už za studií se živil ilustracemi do časopisů, návrhy hraček či scénografickými návrhy. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro divadlo Josefa Skupy v Plzni, později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka.

Po absolvování školy působil také jako kostýmní a scénický výtvarník v Národním divadle. V době druhé světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku.

V polovině 40. let se začal věnovat knižní ilustraci, používal pro ni různé techniky - akvarel, tempery, voskové pastely, koláže i kombinované techniky. Měl blízko k okruhu Umělecké besedy, obdivoval českou krajinu, což se zrcadlí v jeho obrazech. Trnka se nejvíce cítil být malířem, z toho vycházela i jeho práce pro film. Přípravné kresby kostýmů a scén pro film Sen noci svatojánské tvoří největší cyklus Trnkových kreseb. V malířské tvorbě měl klíčová tři témata - kromě Snu noci svatojánské to byli Karafiátovi Broučci a téma klauna vztahující se k Plautově komedii Lišák Pseudolus uvedené v režii Jiřího Frejky a Trnkově scénické výpravě za nacistické okupace v Národním divadle.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Eret Petr

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ