Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti ve čtvrtek otevřela výstavu Broučci Jana Karafiáta. Poprvé byli vydáni v roce 1876. V galerii je k vidění i výtisk z tohoto roku. Výstavu tvoří na čtyři desítky knih a téměř 250 rozmanitých ilustrací. Řekla to kurátorka výstavy Marie Martykánová.
"Bez ostychu se připojuji k tvrzení, že je po právu toto dílo uváděno jako první česká moderní pohádka. S postupným výtvarným doprovodem od čtyř desítek českých malířů a kreslířů pak dostalo punc ryze českého bohatství, o kterém stojí za to mluvit a připomínat si ho," uvedla Martykánová. Úplně prvním ilustrátorem Broučků byl v roce 1902 Vojtěch Preissig.
Podle Martykánové nám Karafiátovi polidštění broučci i dnes mohou dávat nadčasové poučení a přinést zklidnění do uspěchanosti současného světa. Český evangelický kněz Jan Karafiát (1846 - 1929) vydával články o biblických studiích, kázání, publikoval i teologické spisy a pustil se také do revize textů Bible kralické. Jeho jméno je však nesmrtelně spjato především s Broučky.
Od roku 1876, kdy kniha vyšla poprvé, se dočkala desítek vydání. A to i přes to, že první knihu vydal autor anonymně a vlastním nákladem a nevyvolala téměř žádný ohlas. Teprve později si Broučků povšimnuli odborníci a neznámého autora v tisku označili za českého Andersena. Až desáté vydání z roku 1912 vyšlo pod Karafiátovým jménem.
Příběh ze světa broučků a světlušek, který je plný laskavého humoru, lásky a pochopení, byl mnohokrát zpracován pro činohru, loutkové divadlo, film, televizi, byl zhudebněn jako balet a stal se námětem pro operu. Nyní se počet českých vydání blíží ke stovce, text se dočkal také mnoha překladů. Autorem patrně nejznámějších ilustrací k Broučkům je Jiří Trnka.
Muzeum ve čtvrtek kromě Broučků otevřelo i výstavu prací výtvarníka, rodáka ze Slovácka Františka Karla Foltýna. Obě výstavy potrvají do 9. července.