Galerie Václava Chada představí Chmelařovy obrazy

Kultura
7. 9. 2017 05:58
Zlínský zámek.
Zlínský zámek.

Galerie Václava Chada ve zlínském zámku představí obrazy Františka Chmelaře. Galerie tak pokračuje v cyklu výstav absolventů baťovské Školy umění ve Zlíně. Doplňujícím prvkem je autorova osobní korespondence, a to včetně dopisu zmiňujícího úmrtí jeho spolužáka Václava Chada, řekla ve středu mluvčí galerie Kateřina Martykánová. Výstava nazvaná "Malíř, který psal básně" začne ve čtvrtek, potrvá do 3. listopadu.

Václav Chad (1923 až 1945) tvořil pouze pět let, přesto patřil k významným českým umělcům první poloviny 40. let. Zapojil se do protifašistického odboje, v únoru 1945 se při zatýkání gestapem pokusil o útěk a byl zastřelen. Zlínská Škola umění za dobu své existence vychovala řadu předních českých umělců a designérů. Patřila mezi vzdělávací instituce firmy Baťa a vyučovalo se zde i v období, kdy české vysoké školy byly nacisty uzavřeny.

Inklinace k poezii

"Chmelař (1921 až 1999) dříve než k výtvarné tvorbě inklinoval k poezii, od konce 30. let ale nastupuje do nově založené Školy umění ve Zlíně. Zde se zaměřoval na dekorativní malbu, malbu na skle, mozaiku, grafické techniky, výstavnictví a scénickou kompozici. K jeho spolužákům patřili Václav Chad, Jan Rajlich či Vojtěch Štolfa," uvedla Martykánová.

Výstava představuje Chmelařův umělecký vývoj od 40. do počátku 70. let minulého století, je zaměřená na Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. "Krajina odráží jeho vztah k přírodě, zejména v okolí Liptálu na Valašsku a Domašova v Jeseníkách. Stává se mu prostorem pro vnitřní usebrání a meditaci, objevování vlastností barev a tvarů a jejich proměn. V sérii portrétů hlouběji proniká do problematiky lidských vztahů, k sobě samému a zejména k jemu nejbližší přítelkyni a pozdější manželce Magdě," uvedl kurátor Vít Jakubíček.

Protifašistická činnost

Chmelař se na podzim roku 1944 po bombardování Zlína stal členem odbojové organizace Pro Vlast, která působila na Valašsku. "Díky tomu byl v té době s Václavem Chadem v užším kontaktu a podílel se na protifašistické činnosti, například tvorbě ilegálního tisku Naše Pravda, až do Chadovy tragické smrti v únoru 1945," uvedla Martykánová. Výtvarná studia dokončil po válce na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v ateliéru užité malby Josefa Kaplického. Stejně jako řada bývalých spolužáků se pak usadil v Brně.

"Chmelař pečoval o odkaz Školy umění. Ke dvěma zlínským výstavám absolventů napsal úvodní slovo do katalogu. V letech 1974 až 1975 společně se Zdeňkem Čubrdou připravoval monografii Škola umění ve Zlíně, jež však nakonec nebyla publikována. Zachovala ale řadu důležitých vzpomínek, dokumentů a fotografií, které by byly jinak ztraceny," uvedla mluvčí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Omelka Josef

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ