Hirst prodal <span>býka ve formaldehydu</span> za 315 milionů korun

Kultura
16. 9. 2008 09:51
Zlaté tele Damiena Hirsta.
Zlaté tele Damiena Hirsta.

Zlaté tele Damiena Hirsta se prodalo za 70,2 milionu liber.Krachy bank a ekonomické potíže poslední doby se v pondělí večer nezdály doléhat do londýnské aukční síně Sotheby´s, kde se dražila poslední díla kontroverzního výtvarníka Damiena Hirsta.

Aukce vynesla 70,2 milionu liber (2,13 miliardy korun) a překročila tak odhad, který zněl na 65 milionů liber. Nejdražší položka večera Zlaté tele - tedy býk ve formaldehydu se zlatými rohy a se zlatým diskem mezi nimi - se prodala za 10,35 milionu liber (skoro 315 milionů korun). Je to zatím nejvyšší cena, jaká byla za Hirstův objekt zaplacena. Rekord dosud držela Lullaby Spring (Jarní ukolébavka), tedy prosklená skříň s léky, která loni vynesla 9,65 milionu liber (přes 290 milionů korun).

Nejvíc peněz dnes vynesl kromě Zlatého telete objekt Království (The Kingdom) - žralok vznášející se v nádrži s formaldehydem. Zatímco Zlaté tele nedosáhlo maxima odhadované ceny (odhad před aukcí činil osm až 12 milionů liber), žralok za 9,56 milionu (290 milionů korun) ji překročil o 3,5 milionu liber.

Aukce pokračuje, zájemci mohou koupit ještě 167 děl

Celkem se v pondělí v Sotheby´s dražilo 56 z 223 děl, které třiačtyřicetiletý Brit vytvořil za pomoci asistentů v posledních dvou letech. Zbývající objekty půjdou do dražby dnes. Podle Sotheby's jde o historickou aukci, protože Hirst se rozhodl neprodávat svá díla přes galerie, ale dát je přímo do dražby. Od založení Sotheby´s v roce 1744 to zatím žádný umělec neudělal.

Hirstův objekt nazvaný Abyss (Hlubina) byl také součástí aukce.Hirst se k potenciálně riskantnímu kroku rozhodl proto, že galeristé si ponechávají podle něj "vyděračských" 50 procent prodejní ceny.

Před dražbou byly všechny Hirstovy objekty vystaveny v Sotheby´s a přišlo se na ně podívat na 15 tisíc lidí. Podle odborníků byla včerejší akce triumfem, přestože se před aukcí objevovaly pochyby o tom, zda bude Hirst s to svá díla prodat - kvůli ekonomickému poklesu i proto, že již trh zasytil variacemi děl, která prodával i dnes.

Hirst se proslavil kontroverzními objekty, jakým byla lebka posázená diamanty nazvaná Pro lásku boží (For the Love of the God) a prodaná za 50 milionů liber (1,5 miliardy korun) či Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho naživu (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living), tedy žralok ve formaldehydu, který byl prvním z řady takto pojatých zvířat. Žraloka v roce 1991 koupil mecenáš Charles Saatchi - tehdy ještě za "pouhých" 50 tisíc dolarů - a napomohl Hirstovi k postavení umělecké celebrity.

Hirstův majetek se odhaduje na asi miliardu dolarů (17 miliard korun). To by znamenalo, že je nejen nejbohatším britským výtvarníkem, ale že je i dvakrát movitější než hudebníci Mick Jagger či Elton John.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ