Krachy bank a ekonomické potíže poslední doby se v pondělí večer nezdály doléhat do londýnské aukční síně Sotheby´s, kde se dražila poslední díla kontroverzního výtvarníka Damiena Hirsta.
Aukce vynesla 70,2 milionu liber (2,13 miliardy korun) a překročila tak odhad, který zněl na 65 milionů liber. Nejdražší položka večera Zlaté tele - tedy býk ve formaldehydu se zlatými rohy a se zlatým diskem mezi nimi - se prodala za 10,35 milionu liber (skoro 315 milionů korun). Je to zatím nejvyšší cena, jaká byla za Hirstův objekt zaplacena. Rekord dosud držela Lullaby Spring (Jarní ukolébavka), tedy prosklená skříň s léky, která loni vynesla 9,65 milionu liber (přes 290 milionů korun).
Nejvíc peněz dnes vynesl kromě Zlatého telete objekt Království (The Kingdom) - žralok vznášející se v nádrži s formaldehydem. Zatímco Zlaté tele nedosáhlo maxima odhadované ceny (odhad před aukcí činil osm až 12 milionů liber), žralok za 9,56 milionu (290 milionů korun) ji překročil o 3,5 milionu liber.
Aukce pokračuje, zájemci mohou koupit ještě 167 děl
Celkem se v pondělí v Sotheby´s dražilo 56 z 223 děl, které třiačtyřicetiletý Brit vytvořil za pomoci asistentů v posledních dvou letech. Zbývající objekty půjdou do dražby dnes. Podle Sotheby's jde o historickou aukci, protože Hirst se rozhodl neprodávat svá díla přes galerie, ale dát je přímo do dražby. Od založení Sotheby´s v roce 1744 to zatím žádný umělec neudělal.
Hirst se k potenciálně riskantnímu kroku rozhodl proto, že galeristé si ponechávají podle něj "vyděračských" 50 procent prodejní ceny.
Před dražbou byly všechny Hirstovy objekty vystaveny v Sotheby´s a přišlo se na ně podívat na 15 tisíc lidí. Podle odborníků byla včerejší akce triumfem, přestože se před aukcí objevovaly pochyby o tom, zda bude Hirst s to svá díla prodat - kvůli ekonomickému poklesu i proto, že již trh zasytil variacemi děl, která prodával i dnes.
Hirst se proslavil kontroverzními objekty, jakým byla lebka posázená diamanty nazvaná Pro lásku boží (For the Love of the God) a prodaná za 50 milionů liber (1,5 miliardy korun) či Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho naživu (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living), tedy žralok ve formaldehydu, který byl prvním z řady takto pojatých zvířat. Žraloka v roce 1991 koupil mecenáš Charles Saatchi - tehdy ještě za "pouhých" 50 tisíc dolarů - a napomohl Hirstovi k postavení umělecké celebrity.
Hirstův majetek se odhaduje na asi miliardu dolarů (17 miliard korun). To by znamenalo, že je nejen nejbohatším britským výtvarníkem, ale že je i dvakrát movitější než hudebníci Mick Jagger či Elton John.
Foto: AP