Obrazy, které vytvořil, fascinují diváka bizarními postavami a surreálnými výjevy. Díky záhadným snovým fantaziím se Hieronymus Bosch stal jedním z nejpodivuhodnějších mistrů nizozemské renesance. Malíř, který se zemřel před půl tisíciletím, 9. srpna 1516, svými nápady značně předběhl dobu. Často děsivý svět jeho obrazů, plný roztodivných monster, oživlých předmětů a morbidních výjevů, po staletí přitahoval pozornost a inspiroval další umělce.
Boschovým dílům dominují náboženské motivy, zpracované ovšem neotřelým a odvážným způsobem. Například na jednom z jeho nejslavnějších děl, triptychu nazvaném Zahrada pozemských rozkoší, doprovází hlavní panel se skrumáží nahých postav další části, na kterých se mísí lidé a zvířata s různými předměty, včetně částí lidských těl.
Barvité a složité mnohafigurové kompozice se vyskytují i na dalších Boschových dílech. K nejznámějším patří další triptychy Poslední soud nebo Loď bláznů. Sdělení jeho obrazů asi nejlépe vystihl na počátku 17. století španělský mnich José de Siguenza: "Zatímco ostatní se snažili namalovat člověka tak, jak se jeví zvenčí, on jediný měl tu odvahu zobrazit jej takového, jaký je ve svém nitru."Bosch se narodil někdy kolem roku 1450 a život prožil v brabantském městě Hertogenbosch jako úctyhodný měšťan. Od města také odvodil své umělecké jméno, když začal být slavný, ve skutečnosti se jmenoval Jheronimus van Aken. Pocházel z malířské rodiny, jinak se toho o jeho životě ví málo. Z městských záznamů vyplývá, že měl dva bratry a sestru, údajně se také oženil. Jeho věk se odvozuje od autoportrétu, který vytvořil těsně před smrtí v roce 1516.
Během života vytvořil Hieronymus Bosch mnoho deskových oltářních obrazů do nizozemských kostelů i alegorií a podobenství přeplněných náboženskými a esoterickými významy a určených zřejmě především do šlechtického a panovnického soukromí. Také maloval symbolické obrazy lidských neřestí, pošetilostí a bláznovství.
Umělec, jemuž se přezdívalo "malíř ďábla," je pohřben v městské katedrále, jejíž roztodivné chrliče byly inspirací pro mnohá stvoření z Boschových obrazů. A jeho dílo zůstává stále opředeno tajemstvím.V nejodvážnějších výkladech bývají tomuto malíři hlubokého teologického a filozofického vzdělání připisovány i pokusy s omamnými látkami nebo vztahy se sektou adamitů. Střízlivější interpretace jeho obrazů mluví o inspiraci pitoreskními detaily iluminací či středověkými rukopisy.
V Boschově rodišti se letos na jaře uskutečnila unikátní výstava 17 maleb a 19 kreseb s názvem Vize génia, která představila jeho nově objevená i restaurovaná díla. Návštěvníci viděli nově objevenou Pekelnou krajinu z belgické soukromé sbírky nebo Pokušení svatého Antonína z muzea v americkém Kansasu - obraz, jenž byl původně přisuzován některému z mistrových žáků.
Holandský "malíř ďábla" Bosch maloval člověka, jaký je v jeho nitru
Kultura
5. 8. 2016 16:40
Hieronymus Bosch: Kristus korunován trním.
Autor: ČTK Foto: , Klaus-Dietmar Gabbert, Francisco Seco