Známý sochař
Hvězda art deca Jaroslav Horejc září v pražské Bubenči
01.12.2015 06:00
Dosud nejucelenější výstava výtvarných děl významného představitele stylu art deco sochaře Jaroslava Horejce (1886-1983) se představuje v pražské Bubenči v rodinné Galerii Arthouse Hejtmánek. Expozice nazvaná prostě "Jaroslav Horejc" tak umožňuje objevit kouzlo Horejcova umění a jeho mimořádné kreativity. Stovky vybraných děl, známých i dosud neznámých, pochází především ze soukromé sbírky galeristy a sběratele umění Tomáše Hejtmánka. Výstava začíná v atelieru majitele - akademického malíře a restaurátora - a pokračuje v labyrintu pokojů a chodeb téměř celého domu. Vedle Horejcových děl jsou zážitkem i stylově zařízené interiéry, které ukazují, jak vkusně a noblesně lze kombinovat staré umění se současným designem.
Tomáš Hejtmánek, znalec tvorby Jaroslava Horejce a jeho dlouholetý sběratel, je také autorem výstavy. "Považuji jeho dílo za originální a výjimečné, svým rozsahem a mnohotvárností srovnatelné pouze s významnými renesančními umělci. Vždycky říkám, že vše, na co Horejc sáhl, se mu dařilo - přes sochařské práce až po obrazy," vyznává se Hejtmánek ze svého obdivu k mimořádné postavě evropského sochařství, kterou proslavila zejména mistrovská díla v elegantním stylu art deco.
Umělce a jeho sběratele pojí i zajímavá osobní vazba: "Teprve časem, kdy jsem Horejcova díla začal vyhledávat, jsem s překvapením zjistil, že se přátelil s mým pradědečkem, vyhlášeným lázeňským lékařem, který do své luhačovické vily zval tehdejší uměleckou smetánku - Horejce patrně zaujala i má prababička, půvabná paní Ryča," dodává Hejtmánek, který expozici doplnil také zachovanými písemnosti a fotografiemi, přibližující atmosféru a duch tehdejší doby.
Jaroslav Horejc měl univerzální výtvarný talent. Za svůj život vytvořil více jak 3000 uměleckých a uměleckořemeslných předmětů - od volné plastiky v nejrůznějších materiálech, přes reliéfy, malby, akvarely, scénické a kostýmní návrhy až po práce ve skle, dřevě, keramice a dekorativní předměty v drahých i obecných kovech. Vytvářel sochy, pomníky, ale také šperky, svítidla a krby, návrhy na broušené skleněné poháry, hodiny, nábytek, užitou keramiku. Navrhoval rovněž mince, plakety a pamětní medaile.
Výstava v rodinné galerii manželů Tomáše a Marie Hejtmánkových potrvá do 30. ledna 2016, pro veřejnost je otevřena denně mimo neděle od 13 do 18 hodin. Každé úterý v 17 hodin zde navíc probíhají komentované prohlídky, zaměřené na zajímavosti z umělcova díla a života. Rodinné vstupné činí 150 korun, 100 korun za dospělého a zvýhodněné vstupné je za 50 korun. Více na www.arthousehejtmanek.cz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.