Skleněné mísy, vázy, stély, reliéfy a další artefakty od Zdeňka Lhotského budou až do konce září v muzeu v Jablonci. Výstava asi 40 děl je průřezem jeho tvorby, některá díla jsou vystavená poprvé. Přední český umělec je známý zejména technikou tavení skla vitrucell, kterou vyvinul, řekla jedna z kurátorek výstavy Dagmar Havlíčková.
Lhotský jako žák Stanislava Libenského byl v roce 2016 americkým časopisem Wallpaper zařazen mezi 12 Čechů, kteří ovlivňují světový design. Kromě vlastní umělecké a designérské práce získal podle kurátorky mezinárodní renomé i tím, že se v roce 1994 ujal zanikajícího střediska taveného skla v Pelechově u Železného Brodu. "Část tvorby, kterou se nejvíc proslavil, jsou vitrucellové mísy, které dotáhl k dokonalosti. Potom práce pro architekturu, pak můžeme vidět různé objemné reliéfy a v neposlední řadě je to sarkofág pro dánské království," uvedla Havlíčková.
Na výrobě čtyřtunového skleněného objektu, který je součástí sarkofágu pro dánskou královskou rodinu, pracoval Lhotský ve svém studiu v Pelechově sedm let. Práce skončily letos. Sarkofág na výstavě není. Jsou tam ale jiná díla, jež dosud Lhotský nevystavoval. Mezi ně patří sklo foukané do formy, která má podobu kohouta. Jde o Lhotského diplomovou práci z roku 1984. Vůbec poprvé vystavuje také nápojový soubor z ručně foukaného a broušeného křišťálového skla či mísu vytvořenou technikou fúzovaného skla.
Podle kurátorky díla ukazují Lhotského široký záběr a vývoj v jeho tvorbě. Artefakty má ve dvou výstavních sálech muzea. V prostoru, kde má stély a reliéfy, nejsou záměrně zatažené rolety. Cílem je nechat díla více vyniknout. "Když svítí slunce, vypadá to úžasně. Všechny plošky na reliéfech dostanou další rozměr, rozsvítí se. Slunce s tím dělá divy," dodala Havlíčková.
Lhotský patří mezi zakládající členy výtvarné skupiny Tvrdohlaví. Je autorem designu tavených mís, fúzovaných lehaných talířů a umyvadel vyráběných pod značkou Lhotský, které získaly v roce 1997 Bavorskou státní cenu za design. Kromě sklářského designu a tavené skleněné plastiky se věnuje i vitrážím či kresbě. Jeho díla jsou zastoupená v řadě světových i českých galerií či muzeí.