Jehličkův úřad si vymýšlí nové logo
08.11.2007 13:13
Ministerstvo kultury připravuje nové logo. Představit ho chce na počátku příštího roku spolu s novými internetovými stránkami. Částka, kterou do proměny vizuálního stylu hodlá investovat, je zatím nejasná.
Ministerstvo používá logo, které vzniklo loni za působení ministra Vítězslava Jandáka. Připravila ho reklamní agentura Publicis. Značku tvoří šedočervený dvouocasý lev, jenž je jedním z prvků českého státního znaku. Mezi odbornou veřejností ale sklidilo spíše kritiku.
"Stávající logo ministerstva kultury není kvalitní a je dobře, že se změní," řekl ČTK grafický designér Aleš Najbrt, který se aktuálně podílí třeba na výběru loga českého předsednictví EU v roce 2009. Navíc se podle tvrzení ministerských úředníků logo implementuje nahodile. „Nový grafický manuál zajistí stylová jednota všech tiskovin a jiných vizuálních dokumentů, kterými se ministerstvo prezentuje navenek i uvnitř," uvedl Daniel Herman z tiskového odboru ministerstva.
Na dotaz, proč vzniká nové logo, se tiskové oddělení vyjádřilo jen nekonkrétně. "Kvalitním logem chceme vyjádřit nejen náplň ministerstva kultury, ale také profesionalitu a solidnost. Grafický manuál, který vzniká, bude závazný pro všechny zaměstnance ministerstva, tím bude zajištěna stylová jednota všech tiskovin a jiných vizuálních dokumentů, kterými se ministerstvo prezentuje navenek i uvnitř," uvedl Herman.
Státní úřad ovšem na logo nevypíše soutěž, ministr Jehlička oslovil přímo VŠUP, konkrétně Ateliér grafického designu a vizuální komunikace Rostislava Vaňka. "Pokud nové logo vytvářejí studenti, považuji to za chybu. Studenti mají studovat a takovou práci, jako je tvorba loga či vizuálního stylu státní instituce, mají dělat profesionálové. Studenti medicíny také neoperují a studenti architektury nestaví domy," míní Najbrt.
Podle Hermana chce ministr, původním vzděláním kantor, podpořit mladé talenty a současně šetřit státní kasu. „Náš rozpočet na nový vizuální styl je hluboko pod limity zajímavými pro profesionální studio," netají se Herman. Konkretizovat částku však odmítl.
Studenti pražské VŠUP přitom mají za sebou více zakázek podobného rozsahu. Jsou autoři například loga pražské městské knihovny, corporate identity Brna či brněnského Domu umění.
Ze stejného ateliéru, který vyzval ministr, je autorka nového loga Národního památkového ústavu (NPÚ). Ústav se nejprve se zadáním obrátil na designérská studia, s návrhy však nebyl spokojen, protože nevystihovaly všechny funkce, které plní. Za manuál včetně autorských práv NPÚ zaplatil 150 000 korun bez DPH; podle jeho pracovníků bude logo ministerstva dražší.
Pro srovnání, v otevřených soutěžích je pro autora zmíněného loga českého předsednictví připravena odměna 50 000 korun a dalších 250 tisíc na vypracování manuálu jednotného vizuálního stylu. Odměna pro výherce na logo Praha olympijská byla 200 000 korun včetně odkupu autorských práv.
Ministerstvo je s předběžnými návrhy spokojeno. „Některé vycházejí z historizujících prvků, další užívají národní barvy, jiné jsou naprosto moderní," popsal škálu návrhů Herman.
Foto: ČTK, archiv, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.