Joyster má Národní cenu za design
12.04.2007 14:20 Původní zpráva
Národní cenu za design získala mladoboleslavská Škodovka za studii vozu Škoda Joyster. Porota ocenila "optimismus, dynamiku a sportovního ducha vozu určeného pro mladší a střední generaci".
Třídveřové sportovní kupé představuje podle šéfdesignéra Jense Manskeho nový směr, kterým se chce automobilka vydat. Poté, co loni Manske stanul v čele týmu mladoboleslavských designérů, vznikl návrh cenově dostupného "sporťáku" pro střední třídu. Automobilka jej loni na podzim s úspěchem představila na pařížském autosalonu. Přestože zástupci automobilky prohlašovali, že vůz zůstane pouze studií, Škoda už vyhlásila výběrové řízení na výrobu dílů pro Joyster.
Letos se Národní ceny za design poprvé udělovaly ve dvou kategoriích. Vedle produktového designu (průmyslových strojů) mezinárodní jury hodnotila také design grafický. Národní cenu získal Jan Kolář za logotyp Královéhradeckého kraje. Značka stylizuje výseč na mapě a zároveň vychází z počátečního písmene názvu K. Podle porotců "jde o profesionálně odvedenou práci s velkým komunikačním potenciálem pro budoucnost".
Je ovšem otázkou, po léta opakovaně kladenou v odborných kruzích, nakolik je české Design centrum, které soutěž o Vynikající výrobek roku letos pořádalo po šestnácté, vůbec k podobným verdiktům kompetentní. Soudě podle tradičně zoufalé úrovně grafického zpracování materiálů k soutěži, od katalogu až k výstavním panelům, nikoli.
Kritizavaná je i nízká úroveň soutěže Český interiér, kterou Design centrum vyhlašuje společně s Národní cenou za design. Sedmičlenná porota se shodla, že letos mezi třicítkou přihlášených realizací chyběl interiér "s výrazným autorským vkladem". "Je škoda, že se v soutěži neobjevila řada kvalitních projektů, které loni vznikly a byly prezentované v odborném tisku," posteskli si svorně designér Jan Němeček a architekt Zdeněk Fránek.
Nejvyšší ocenění získali Bohumír Prokůpek a Jan Žalský za expozici Muzea Památníku Lidice. Strohý až brutální charakter výtvarného řešení, ve kterém převládá pohledový beton, podle poroty "působivě zprostředkovává emotivní zážitek návštěvníkům expozice". Příspěvková organizace ministerstva kultury loni na brutalitu vsadila a vedle kritiky za to získává mediální porornost i odborné ceny.
Počátkem dubna ředitel památníku Milouš Červencl obdržel Mezinárodní cenu Epica Bronze Finalist od marketinkových odborníků a cenu tuzemských kreativců Bronzový Louskáček za kontroverzní reklamu nazvanou Total Burn-Out. Předstíraná počítačová hra nazvaná Úplné vypálení Lidic se objevila na internetu v září loňského roku a začínala šokujícím povelem: "Vypal Lidice v co nejkratším čase." Následovala pravidla jako získání deseti bodů za zastřeleného dospělého Čecha, 20 za upáleného a 100 za vypálení domu. "Na co si to tu hraješ?! V Lidicích to nebyla hra, ale realita," mohl si návštěvník stránky přečíst poté, co si vybral zbraň. Po protestech veřejnosti památník reklamu stáhl, i tak však za dva měsíce stránky zaznamenaly téměř 140 000 návštěv, tedy více než za celý rok předtím, a výrazně stoupla i návštevnost památníku.
Součástí umění dobře se prodat je však vedle podobně šokujících postupů i kvalitní design. "Během let výrobci postupně začínají chápat, jak důležitou součástí marketingové strategie design je, že je pro obchodníka rozhodující," říká ředitel Design centra Karel Kobosil. Oraganizace letos ocenila 29 výrobků firem, které design využily ve svůj prospěch. V příštím roce se budou hledat vynikající výrobky z oblasti "design pro život", což představuje například nábytek, textil či sklo.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.