Dopis Milana Knížáka
Knížák za protestní nátěr loga galerie oficiálně poděkoval
24.08.2010 06:40 Původní zpráva
Generální ředitel Národní galerie Milan Knížák posílá děkovný dopis. Adresoval ho mladému umělci Richardu Wiesnerovi, který minulý týden natřel bez povolení část nápisu nad vchodem Veletržního paláce v pražských Holešovicích.
Akci, která se obešla bez policejního zásahu, asistovala pouze ochranka galerie. Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové novinářům řekl, že logo během doby vybledlo, a tak mu vrátil barvu. Akci sarkasticky označil za občanskou povinnost.
Mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová on-line deníku TÝDEN.CZ při té příležitosti sdělila, že si galerie váží každého počinu, který k instituci upoutá pozornost.
"Vnímáme happening jako sympatickou nadsázku, která zpestřila dnešní den, a upozorňujeme, že Veletržní palác kromě akce Richarda Wiesnera nabízí také skvělé výstavy a stálé expozice," uvedla Jungwirthová.
Na to navazuje i Milan Knížák, který v dopisu kromě vyjádření díků píše, že nátěr vnímá jako sponzorský dar. Umělce zároveň ujišťuje, že s ním bude galerie dál ráda spolupracovat. "Příště ale, prosím, dejte předem vědět, abychom na vás nemuseli volat ochranku a policii," uzavírá své poděkování generální ředitel.
"O žádný sponzoring samozřejmě nejde," řekl pro TÝDEN.CZ Richard Wiesner. "Nedělal jsem to proto, abych něco opravoval, ale abych upozornil na stav Národní galerie. Vědomě jsem při tom zvolil nenapadnutelnou formu protestu."
"Milan Knížák má dar, že je v danou chvíli schopen nasadit zvláštní obranný mechanismus, aby tím nejjednodušším způsobem získal za dané situace body pro sebe," komentuje umělec počínání ředitele.
To Milan Knížák ukázal už několikrát. Transparent s nápisem "Pryč s Knížákem!", se kterým v roce 2004 sám vyšel právě před Veletržní palác mezi studenty akademie, kteří proti němu protestovali, je jen jedním z příkladů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.