Slovinské umělecké seskupení Laibach Kunst spjaté s kapelou Laibach se představí v olomoucké Galerie Caesar. Výstava bude přístupná od úterý, potrvá do 3. prosince. Slavnostní setkání za přítomnosti členů Laibach se uskuteční 9. listopadu.
Kapela Laibach, jejíž název je německou variantou jména slovinského hlavního města Lublaň, vznikla v roce 1980 v hornickém městečku Trbovlje ve středním Slovinsku. Debutové album kontroverzní skupiny z roku 1985 neslo jen logo kapely, na území tehdejší Jugoslávie jim totiž byla zakázána umělecká činnost. Zdrojem inspirace pro kapelu, která klade důraz na výtvarnou stránku koncertů a pohrává si se symboly, byla již od jejích začátků německá kultura.
"Hlavními prvky různých postupů Laibach Kunst jsou silné odkazy na avantgardní dějiny umění, socialistický realismus a totalitní ikonografii v malbě a grafice, kolektivismus ve svém veřejném vystoupení a koncepční proklamace. Laibach Kunst nadále pokračuje v náročné konceptuální praxi pomocí různých médií v rozmezí od malby, grafiky až po video a zvuk. V případě hudebních vystoupení, vedle politických textů, komentujících situaci doma i ve světě, rovněž monumentálně a vizuálně propracovaných koncertů," uvedli organizátoři.
První projekt Laibach v roce 1980 nazvaný Red Districts (Rudé čtvrtě), skupinová výstava a koncert v kulturním centru v Trbovlje, byl zakázán. Před šesti lety na tomto místě skupina zorganizovala multimediální výstavu, koncert a sympozium Red Districts + Black Cross 1980-2010, kde byly vystaveny i velkoformátové obrazy. "Tyto náměty, které vznikly ve čtvrtích u řeky Sávy, jsou přejaty z uměleckých tisků Janeze Kneze z 60. let. Vyobrazují průmyslové krajiny poseté továrnami a doly v rudých proletářských čtvrtích, zejména ve městě Trbovlje," uvedli organizátoři. Právě tyto motivy uvidí návštěvníci olomoucké galerie.