Kontroverzní socha na Kampě připomíná zločiny komunismu

Kultura
21. 7. 2015 06:15
Umělecká skupina Pode Bal vystavuje v Muzeu Kampa v Praze kontroverzní sochu.
Umělecká skupina Pode Bal vystavuje v Muzeu Kampa v Praze kontroverzní sochu.

Pražské Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových vystavuje sousoší umělecké skupiny Pode Bal. Dílo autorů Petra Motyčky a Dana Trantiny na nádvoří muzea bude do konce září poukazovat na nevyřešené zločiny komunistické éry. Lhotákova expozice s názvem Sic Itur Ad Astra - Obrazy, básně, přátelé bude otevřena do 18. října. Informovali o tom zástupci Musea Kampa.

Rozměrná skulptura umělecké skupiny Pode Bal zvaná Rekonstrukce jako tragédie a fraška se do Musea Kampa přesunula z promenády před bruselským sídlem Evropského parlamentu, kde vzbuzovala různé reakce. Socha o rozměrech sedm krát sedm metrů nese obsáhlý podtitul Roztrhání NSH (narušitele státních hranic), občana východního Německa Hartmuta Tautze samostatně útočícími psy československé pohraniční jednotky při pokusu překročení hranic v srpnu 1986 ze Slovenska do Rakouska v oblasti Petržalka, zatímco pohraničník Ivan Hirner a vojín Oldřich Kovář přihlížejí.

Petr Motyčka (vlevo) a Dan Trantina (vpravo) z umělecké skupiny Pode Bal vystavují v Muzeu Kampa v Praze svoji kontroverzní sochu.

"Socha na mě mimořádně silně emocionálně zapůsobila. Nejedná se totiž o obecnou kritiku, sousoší znázorňuje konkrétní tragický příběh osmnáctiletého chlapce, a co je na tom zvlášť smutné, ukazuje příběh dvou nepřímých pachatelů, příslušníků pohraniční stráže, kteří mají svá jména a dnes žijí spokojeným životem," uvedl člen Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Instalace připomíná osud Hartmuta Tautze, který se v srpnu roku 1986 pokusil emigrovat z Bratislavy do Rakouska. Při překračování hranic v blízkosti bratislavského sídliště Petržalka na něj narazila pohraniční stráž, která na něj poslala psy, a namísto poskytnutí pomoci ho předvedli na stanici, kde ho vyslýchali. Krátce po převozu do nemocnice na následky svých rozsáhlých zranění zemřel.

Autor: Michaela BezvodováFoto: ČTK , Kumphanzl Michal

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ