Londýn si připomíná mistra hrůzy a absurdity Bacona
11.09.2008 10:36
Francis Bacon (1909-1992), který se proslavil expresivními obrazy plnými hrůzy, násilí a absurdity, je označován za jednoho z největších malířů 20. století. Retrospektiva, která dnes začíná v londýnské galerii Tate Britain, ho má představit publiku 21. století.
Patnáct let po Baconově smrti ohlasy britské kritiky i ceny, které se za jeho díla platí na aukcích, potvrzují, že jeho barevně výrazné obrazy pokřivených postav, křičících úst a temné výjevy sebevražd neztratily nic na působivosti a schopnosti šokovat. "Je to velmi důležitá výstava určená publiku 21. století. Doufáme, že bude mít dlouhodobý vliv," řekl kurátor expozice Matthew Gale.
Papež křičící v agónii
Výstava připomínající sto let od Baconova narození v deseti sálech víceméně chronologicky prezentuje 65 nejdůležitějších obrazů ze všech období. Mezi již známými slavnými obrazy jsou i cenná díla z Baronova ateliéru vystavená poprvé od jeho smrti v roce 1992. Návštěvníci tak zde naleznou relativně raná díla jako Postava v krajině z roku 1945, ale i pozdější slavné variace na obraz Diega Velázqueze Portrét papeže Innocence X., který v Baconově provedení křičí v agónii.
I když byl Bacon ateista, fascinovalo ho téma ukřižování, k němuž se vracel ve své oblíbené formě, triptychu. Toto téma odráželo jeho přesvědčení, že člověk je jen jedním ze zvířat ve světě bez boha a podléhá stejným impulzům jako zvířata.
Milenec předávkovaný drogami
Jedním z nejpůsobivějších obrazů výstavy je triptych zachycující smrt Baconova milence George Dyera v Paříži v roce 1971 - v koupelně pařížského hotelu po předávkování drogami v době, kdy začínala Baconova velká výstava v Grand Palais.
Bacon se narodil v roce 1909 v anglické rodině v Dublinu, před druhou světovou válkou žil v Londýně, Berlíně i Paříži. Vystavoval již v 30. letech, ale většinu svých děl tehdy zničil. Rychle se proslavil po válce. Stejně jako svým dílem byl známý i bohémským životem.
Je největším umělcem, který se v Británii za posledních sto let narodil, napsaly londýnské The Times. "Francis Bacon je jednoduše nejvýjimečnějším, nejvýraznějším a nejpřesvědčivějším malířem. Abyste to pochopili, nemusíte studovat spletité zákruty historie umění... Stačí se podívat na tato šokující, znepokojivá a bohatá plátna."
Bacon zemřel v roce 1992 a od té doby jde cena jeho prací stále nahoru. Letos v květnu se prodal jeho Triptych z roku 1976 za 86 milionů dolarů, což je nejvyšší částka za poválečné výtvarné dílo. Podle britského tisku byl kupcem obrazu, který je i na nynější výstavě, ruský miliardář Roman Abramovič.
Foto: Tate Britain
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.