Mánes se chystá na <span>rekonstrukci za sto milionů korun</span>

Kultura
16. 12. 2009 14:30
Budova Mánesu.
Budova Mánesu.

Budova Mánesu.Nadace českého výtvarného umění (NČVU) plánuje kompletní obnovu budovy pražského Mánesu. Vlastník jedné z nejvýznamnějších památek české moderní architektury odhaduje náklady na její rekonstrukci na sto milionů korun. V současné době je hotový projekt pro stavební povolení a probíhají příslušná řízení. 

"Obnovu Mánesu bychom rádi zahájili v červnu příštího roku, rekonstrukce by mohla být při optimistických předpokladech dokončena na jaře 2011, nejpozději na podzim 2012," sdělil předseda správní rady NČVU Martin Pavala. Dodal, že NČVU hodlá rekonstrukci z valné části financovat z vlastních zdrojů, například prodejem děl ze svých sbírek v aukcích. Tím se však nebrání jednání s případnými sponzory.

Událostí letošního léta byla v Mánesu výstava fotografa Roberta Vana.Ústředním místem nově bezbariérové budovy zůstane podle architektů z ateliéru HMArchitekti výstavní síň, která bude splňovat nejnáročnější technická kritéria a umožní prezentace různých výtvarných uměleckých oborů. Ve spodním podlaží nově vzniknou dva multifunkční prostory umožňující pořádání projekcí, přednášek, workshopů, dražeb, menších výstav a podobně.

Vedle sálu bude obnovena původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly. Ochoz na jižní straně budovy bude oživen nově vzniklým obchodem orientovaným na sortiment související s výtvarným uměním či designem. "Obsahem obnovy se vracíme k projektu stavby Mánesa architekta Otakara Novotného. Naší prioritou je rehabilitace Mánesa jako skutečného domu umění, oblíbeného a ceněného kulturního centra," podotkl Pavala. 

ČTĚTE TAKÉ: Československý socialistický realismus po italsku

Projekt údajně nepočítá s radikálními zásahy, ale s architektonickým i funkčním návratem do doby největší slávy budovy ve 30. letech minulého století, ovšem s využitím moderních technologií. Nový komplexní grafický styl pro Mánes vytvořilo Studio Najbrt. Pavala podotkl, že současný tristní stav budovy je výsledkem dlouhodobé devastace stavby jak nejrůznějšími dispozičními úpravami interiéru, tak vynuceným zanedbáním průběžné údržby během dlouhá léta se vlekoucího restitučního sporu.

Mánes pohledem od jihu, s charakteristickou věží.Budovu nechal postavit Spolek výtvarných umělců Mánes v roce 1930. Jeho činnost byla zastavena v roce 1949; v roce 1956 byl rozpuštěn. Jeho majetek přešel do vlastnictví Českého fondu výtvarných umění, dnešní Nadace český fond umění. Spolek v roce 1990 obnovil činnost a od počátku 90. let se s nadací o budovu soudil. Od roku 2004 platí pravomocný rozsudek Nejvyššího soudu, který určil jako vlastníka budovy nadaci. Mánes podal stížnost k Ústavnímu soudu, který ji zamítl s tím, že Nejvyšší soud rozhodl správně.

Zástupci Spolku výtvarných umělců Mánes na dnešní tiskové konferenci zopakovali, že budova byla zcizena, a opět požadovali její navrácení. Pavala to označil za nehoráznost a vyzval je k respektování rozhodnutí soudu.

Foto: archiv, Karel Šanda (R.Vano)

Autor: ČTK

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ