Výstava proslulého fotografa
Martin Parr představil v DOX své ironické dílo
10.02.2011 10:30
Unikátní sbírku bizarních předmětů s portréty Bin Ládina, Ježíše Krista či Margaret Thatcherové, ale i fotografie opalujících se Britů na špinavých plážích, otylých Němců pojídajících párky nebo znuděných párů různých národností vystavuje významný britský fotograf Martin Parr v holešovickém Centru současného umění DOX v Praze.
Výstavu barevných fotografií ironizujících konzumní společnost představil ve středu novinářům devětačtyřicetiletý Parr osobně. Zastoupeny jsou všechny jeho známé tematické cykly.
Od 90. let spolupracuje s agenturou Magnum. Některé jeho práce vyvolaly značné kontroverze, například cyklus Last resort (Poslední útočiště) z let 1983 až 1986, který ukázal britskou střední třídu v ne zrovna lichotivém světle. Podobný ohlas měly také jeho fotografie ze série Mysli na Německo z let 1996 až 2002, na kterých se zaměřil na klišé o Němcích.
Barva na fotografiích podle Parra často signalizuje štěstí a spokojenost, na jeho snímcích má ale jinou funkci - spíše ironizující. "Na první pohled se zdá, že Parrovy fotografie přehánějí nebo že jsou groteskní (...), ukazuje nám věci, které jsou důvěrně známé, ale ukazuje je ve zcela novém světle," napsal o Parrově práci teoretik umění Thomas Weski, jehož text je zveřejněn na stěně výstavního sálu v centru DOX. "Motivy, které si Parr vybírá, jsou zvláštní, barvy křiklavé a úhel pohledu neobvyklý," napsal také Weski.
Zvláštní kapitolou jsou předměty, které Parr vášnivě sbírá. Centrum DOX v několika vitrínách představilo celou kolekci hodinek s portréty bývalého iráckého vůdce Saddáma Husajna, budíky se sovětským vůdcem Josifem Stalinem a jeho předchůdcem Vladimírem Iljičem Leninem nebo popelníky s britskou expremiérkou Thatcherovou. "Fotografování i sběratelství mají společný cíl, hledání podstaty," řekl Parr. Centrum DOX vydalo k výstavě fotografickou publikaci za 190 korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.