Předměty v celkové hodnotě osmi milionů korun bez aukční přirážky změnily své majitele v aukci, kterou v neděli v pražském hotelu InterContinental uspořádala aukční síň Meissner-Neumann.
Celkem tu nabízela 925 položek výtvarných děl a starožitností, z nichž bylo vydraženo zhruba 62 procent, řekl ČTK jednatel společnosti Jan Neumann. V této kolekci vynikl především Obraz Cesta se stromy významného českého krajináře Antonína Slavíčka. Začal dražit na částce jednoho milionu korun a zájemce ho získal za jeden a půl milionu korun.
Abstraktní kompozice významného člena české meziválečné avantgardy Františka Foltýna nabízená za 1,2 milionu korun kupce nenašla, stejně jako platinový prsten z 30. let minulého století zdobený 24 diamanty a jedním mimořádně velkým čirým osmikarátovým briliantem, jehož vyvolávací cena činila 1,5 milionu korun.
Překvapením byl boj o olej Antoše Frolky (1877-1935), žáka Joži Uprky, z moravského Slovácka nazvaný Blatničanka z řehořkama. Vyvolávací cena 9500 korun se nakonec vyšplhala na částku 140 000 Kč. Zájem byl také o díla z pozůstalosti krajináře Antonína Waldhausera (1835-1913), jehož díla si zájemci odnášeli za mnohonásobky vyvolávacích cen. Například obraz Mlýn Větrník byl vydražen za 50 000 za konečných 300 000 korun bez aukční přirážky. Kupce naopak nenašla žánrová malba 19. století oblíbeného německého autora Heinricha Bürkela Zima v italských Alpách vyvolávaná za 1,9 milionu korun.
Historie pražské firmy Meissner-Neumann, aukční dům, se počítá od roku 1997, kdy otevřela svou provozovnu v šestém pražském obvodě. Ve stejném roce se stala výhradním aukcionářem uměleckých děl ze sbírek průmyslníka Jindřicha Waldese, restituovaných z Národní galerie v Praze. Prodávala i díla ze sbírky finančníka Richarda Morawetze, Emila Saluse a dalších významných soukromých kolekcí.
Foto: Meissner a Neumann