Retrospektivní výstavu malíře Jana Merty, jednoho z představitelů takzvané nové malby osmdesátých let, připravila Galerie hlavního města Prahy. V Městské knihovně bude rozsáhlý soubor děl pro diváky přístupný od středy až do 12. března příštího roku. Rozměrné malby doplňují i drobnější kresby, ale především fotografie autorského dua Lukáš Jasanský a Martin Polák. Ty pojí s Mertou dlouholeté přátelství, cyklus fotografií zachycujících snad veškerá místa Mertova působení během celého jeho života ale vznikl jako překvapení.
Autoři sérii snímků připravili již pro výstavu Merty v roce 2009 v brněnské galerii Wannieck. Jak v úterý řekl Polák na tiskové konferenci, napadlo je tehdy, že Jana Mertu využijí jako objekt svého zájmu. Pustili se do fotografování míst spjatých s jeho životem - počínaje porodnicí v Šumperku přes místa jeho dětství v Liberci, jeho další byty i rekreační pobyty až po dokumentaci ateliérů a výstav. Celkem jde o 142 snímků, pro autory typicky černobílých.
Jasanský a Polák spolu pracují už od roku 1985, vytvářejí originální, velmi obyčejné a zároveň promyšlené fotografie, které podle odborníků představují jeden z vrcholů současné české fotografické tvorby. Fotografie tvoří rozsáhlé a ucelené celky, v jejichž zmnožení se stupňuje individuální vyznění každé z nich. Oba autoři jsou spíše mezi fotografy řazeni mezi výtvarné umělce, kteří se nezaobírají výhradně jedním médiem.
Výstava tak má neobvyklý název Galerie Lukáš Jasanský a Martin Polák uvádějí Jana Mertu. Čtyřiašedesátiletý Jan Merta patří k tuzemským malířům, kteří na výtvarnou scénu vstupovali v osmdesátých letech, kdy světu umění vládla postmoderna. Rozešli se s principy modernismu a dali se na různé cesty s odlišnými malířskými názory a styly. Právě Merta svou tvorbou, zacílenou do osobní paměti, je jedním ze stěžejních představitelů nové malby, řekla kurátorka výstavy Hana Larvová.
Výstava do Městské knihovny je koncipovaná jako site specific projekt. Merta propojil aktuální díla se staršími malbami, kterým podle kurátorky přiřazuje v nových souvislostech další významy. Určujícím pro volbu malířových témat vždy byl vztah k vlastnímu procesu malby. "Obrazovou plochu s neobvyklou prostorovou konstrukcí zobrazovaného tématu přetváří v meditativní projekci prožitých událostí. (...) Každý obraz vzniká z nutnosti sdělení. Zdánlivou úspornost malířského výrazu vyvažuje maximální koncentrovanost obsahu," uvedla o Mertových, často téměř monochromatických obrazech kurátorka.
O tom, že Merta je jedním z nejrespektovanějších umělců své generace, svědčí i to, že se již dvakrát stal Osobností roku ve výtvarném umění. O ceně rozhoduje padesát historiků umění, kritiků, kurátorů a galeristů.