Součástí kampaně nazvané Byznys a lidská práva se stala vernisáž před budovou ministerstva průmyslu a obchodu. Umělecká skupina RIP - Adam Stanko a Helena Sequensová, jinak studenti sochařského ateliéru Kurta Gebauera a Krištofa Kintery na pražské VŠUP, tam odhalili svůj objekt, který upozorňuje na problematiku práce dětí.
Objekt - školní lavice, na které je připevněna těžká průmyslová bruska, je dobře "čitelný" a směřuje přímo k jádru věci. Vizuální efekt ještě umocňuje industriální zvukový doprovod. Přestože jde "jen" o segment původního nápadu - sestavit podobným způsobem celou třídu, jde o působivý artefakt, u něhož hraje roli i kontaktní umístění v těsné blízkosti vchodu do instituce.
Kampaň vznikla ve spolupráci organizací Amnesty International Česká republika, Ekologického právního servisu a Společnosti pro Fair Trade a jejím cílem je omezit porušování lidských práv způsobené činností firem. Kromě práce dětí, to jsou například nedostatečná mzda, nucená práce nebo ničení životního prostředí.
Také české firmy stále častěji přesouvají výrobu do zemí třetího světa, aby snížily své náklady. V jiném prostředí se ale musejí potýkat s problémy, jako jsou právě práce dětí nebo práce v nebezpečném prostředí. Proto Amnesty International zveřejnila etický kodex, který firmám může pomoct zorientovat se ve spleti nástrah souvisejících s podnikáním v rizikových zemích. Ten obsahuje deset jednoduchých kroků, které pomáhají porušování lidských práv předcházet.
"Požadujeme, aby ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo tento kodex na svých webových stránkách a firmy ho zavedly do své každodenní praxe," řekla k tomu Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky Amnesty International.
OSN označila za nejrizikovější regiony Asii, Tichomoří, Afriku i Latinskou Ameriku. Také proto sokl vystaveného objektu "zdobí" nápis: Watan Wang Tingův pracovní stůl.
Foto: Lucie Pařízková