Místo Škréty je na oltáři Týnského chrámu <span>reprodukce</span>

Kultura
1. 9. 2010 14:30
Škrétův obraz opustil Týnský chrám.
Škrétův obraz opustil Týnský chrám.

Speciální tým Národní galerie pod vedením restaurátorů dnes ve staroměstském chrámu Panny Marie před Týnem svěsil velké Škrétovo plátno s výjevem Nanebevzetí Panny Marie. Obraz se po nezbytné revitalizaci stane jedním z hlavních exponátů připravované výstavy Karel Škréta: Doba a dílo, která se má stát jedním z hitů podzimní sezony.

Pracovníci galerie balí plátno. Na oltáři je reprodukce.Rozměrné Nanebevzetí Panny Marie (437 x 266 cm) své místo naposledy opustilo v roce 1974, také tenkrát to bylo u příležitosti Škrétovy výstavy. Malbu na hlavním oltáři Týnského chrámu po čas zápůjčky nahradí fotografická reprodukce na plátně, která už je na svém místě. Otvor v oltářním nástavci s druhým výjevem - Svatou Trojicí, která bude také vystavena, je pouze zaslepen bílou tkaninou.

Pracovníci galerie přímo v oltářním prostoru, těsně u náhrobní desky Tychona Braha, malbu sejmuli z "blindrámu", zběžně očistili, zabalili a navinuli na válec o zhruba půlmetrovém průměru. V tomto stavu byla přepravena do restaurátorských ateliérů. Tam ho dostanou do rukou konzervátoři. Zároveň podstoupí další průzkum zaměřený především na techniku Škrétovy malby.

Nanebevzetí na procházce.Týnský chrám je svým souborem oltářních obrazů nejvýznamnější Škrétovou sakrální galerií. Tento zakladatel barokní malby u nás s italskou zkušeností se narodil doslova v jeho stínu - v domě U Černého jelena. Druhý kostel, k němuž měl nadstandardní vztah, je sv. Havel na Ovocném trhu, kde je také pohřben.

Škrétovy malby se v Týně objevovaly postupně od roku 1620, kdy byl tento hlavní utrakvistický kostel rekatolizován. Prvním ze série obrazů bylo právě Nanebevzetí. Přípis na hlavním oltáři sice uvádí jako datum vyhotovení a posvěcení rok 1649, ale ještě o pět let později byly malíři dopláceny dvě dodatečně přimalované postavy.

Plátno bylo tedy zřejmě doplňováno do konečné podoby postupně, podle toho, jak byly peníze. Škréta patřil mezi mistry své doby a za svou práci si také nechával náležitě zaplatit.

Mezi Škrétovy další realizace pro Týn patří i oltář malířského cechu, jehož byl představeným, se sv. Lukášem malujícím Pannu Marii. Na Škrétově retrospektivě pak budou zastoupeny i týnské obrazy Zvěstování a Svaté Rodiny. Výstava Karel Škréta: Doba a dílo, kterou spolupořádají Národní galerie a Správa Pražského hradu, se uskuteční ve Valdštejnské jízdárně a Jízdárně Pražského hradu od 26. listopadu 2010 do 10. dubna 2011 a nabídne více než čtyři sta exponátů.

Autor: - raw -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ