Mladí umělci vymalovali podchod metra snovými obrazy

Kultura
3. 5. 2013 15:16
Studenti Akademie výtvarných umění v Praze přenesli na zdi holešovického podchodu návrh Antonína Matějovského.
Studenti Akademie výtvarných umění v Praze přenesli na zdi holešovického podchodu návrh Antonína Matějovského.

Ve stanici metra Nádraží Holešovice v pátek otevřeli podchod, který nově upravili studenti Akademie výtvarných umění v Praze. Původně fádní šedé stěny podchodu vylepšili tyrkysově zeleným nátěrem s černobílými snovými motivy podle vítězného návrhu Antonína Matějovského, který uspěl ve výběrovém řízení zorganizovaném studenty 3. ročníku oboru Arts Management Vysoké školy ekonomické v Praze.

Dílo se veřejnosti předvedlo 3. května.

"Chtěli jsme něco změnit k lepšímu, oslovili jsme různé výtvarné školy, ale přihlásili se nám pouze tři zájemci," řekl za organizátory Michael Černý.

Prostory studentům poskytl Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP). S úpravou zdí se začalo 22. dubna. Ještě těsně před slavnostním přestřižením pásky při vstupu do podchodu dodělával Matějovský na stěnu citát - Není pravda, že sem přicházíme žít, jen zde spíme, jen zde sníme.

"Měl jsem ideu, že pod povrchem v průchodu jsou zavrtaní trochu lidi, zvířata a jeden padlý anděl a spí jakoby v nějaké noře," řekl Matějovský.

"Je to velká plocha, takže to ještě není úplně hotové. Další nápisy vycházející ze záznamů snů různých lidí ještě přibudou," uvedl autor. Citáty jsou podle něho nadsázkou na cestu podchodem, z kterého se vychází na světlo. "Měl jsem ideu, že pod povrchem v průchodu jsou zavrtaní trochu lidi, zvířata a jeden padlý anděl a spí jakoby v nějaké noře."

Na projekt získali studenti grant od soukromé nadace, náklady na jeho realizaci činily několik desítek tisíc korun. "Věřím, že se cestujícím bude nová V minulosti mohli obyvatelé Holešovic v tomto podchodu zhlédnout díla Jaromíra 99.podoba podchodu líbit a že podobné projekty, jako je tento či na Kačerově, budou i nadále pokračovat. V minulosti mohli obyvatelé Holešovic v tomto podchodu zhlédnout díla Jaromíra 99, nyní dáváme možnost zkrášlit podchod dalším nadějným umělcům," uvedl generální ředitel DPP Milan Křístek.

Obdobný projekt, ale od jiných autorů, vznikl například letos na konci dubna na vzduchové šachtě v autobusovém obratišti Palmovka. Tato streetartová díla mají překvapit kolemjdoucí a vzbudit zájem o tento druh umění u široké veřejnosti.

Na několika místech v Praze a poté i v dalších městech republiky realizuje společnost ARTPrometheus spolu s umělci sdruženými kolem projektu Secret Walls velkoformátové malby, které mají mimo jiné za cíl oživit šedé zdi. Projekt s názvem Tohle je... mají cestující možnost vidět kromě výstupu z metra na stanici Palmovka i u karlínsko-žižkovského tunelu. Další místa ještě podle organizátorů přibudou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ