<span>Moravská galerie</span> vystavuje novinky ve sbírkách

Kultura
14. 2. 2008 12:38
S plakáty sousedí expozice skla na výstavě Za patnáct.
S plakáty sousedí expozice skla na výstavě Za patnáct.

S plakáty sousedí expozice skla na výstavě Za patnáct.Nejzajímavější přírůstky za posledních 15 let vystavuje ode dneška Moravská galerie v přízemí brněnského Uměleckoprůmyslového muzea. Návštěvníci si mohou prohlédnout více než pět set exponátů od starého umění přes grafický design, fotografii, užité umění až po současnou tvorbu.

K nejpozoruhodnějším akvizicím galerie z poslední doby patří pozůstalost fotografa Jana Svobody. "Dlouho jsme o ni stáli, ale nebyla na prodej. Nakonec jsme ji zakoupili za dva miliony korun," uvedl ředitel galerie Marek Pokorný. Dalším obohacením sbírek je i soubor židlí Dušana Jurkoviče, jehož brněnskou vilu galerie spravuje, nebo plakát Alfonse Muchy, který doplní cennou brněnskou kolekci umělcových děl.

Cennými přírůstky jsou kresby dvorního malíře císaře Rudolfa II. Hanse von Aachen, sklo významného architekta Josefa Hoffmanna a barokní krucifix neznámého řezbáře z Dolních Kounic. Nechybí ani nábytek, hračky, porcelán nebo šperky.

Expozice nábytku na výstavě Za patnáct.Do výstavních síní se vešla jen asi desetina všech nově nabytých děl. Galerie chce touto výstavou upozornit jak na šíři svého záběru, tak i na to, že na akvizice má jen omezené prostředky. "Chtěli bychom hodně a můžeme relativně málo. Snažíme se co nejlevněji nakupovat co nejvíc kvalitních věcí," uvedl Pokorný.

Za 15 let utratila galerie za nákupy asi 38 milionů korun, další umělecká díla dostala darem, popřípadě je získala jiným způsobem. Jednotlivá špičková díla například z období meziválečné avantgardy se přitom na trhu s uměním prodávají za značné částky, které jsou schopni zaplatit spíše soukromí sběratelé.

Ačkoliv by se jednotlivé sbírky měly podle Pokorného rozvíjet rovnoměrně, v příštích letech se bude muset galerie při nákupech vyhranit. "Některé věci už nikdy nebudeme schopni koupit," uvedl ředitel. Kurátoři budou vybírat zajímavé přírůstky například do sbírek gotiky, moderního umění, fotografie nebo umění přelomu 19. a 20. století. Důležité je podle Pokorného i to, aby galerie nakupovala současné umění. "Co dnes stojí desítky tisíc korun, to se bude za pár let prodávat mnohonásobně dráž," míní.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ