Muchova vize pavilonu <span>pro Slovanskou epopej</span>

Kultura
7. 6. 2010 14:00
Tak by měl vypadat Muchův pavilon na Letné.
Tak by měl vypadat Muchův pavilon na Letné.

Muchova nadace se dlouhodobě a zatím marně snaží o to, aby Slovanská epopej nalezla v Praze důstojné umístění, tak jak si to přál slavný secesní malíř Alfons Mucha. Usiluje o samostatný prostor, nezatížený jiným konceptem, který by se stal jednou z kulturních dominant metropole. Jako ideální vidí zástupci nadace a Muchovy rodiny místo bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Tak by měl vypadat Muchův pavilon na Letné.

Všech dvacet pláten musí prý být zavěšeno a vystaveno ve dvou halách tak, jak určil sám autor, který prý přemýšlením nad správným uspořádáním děl strávil mnoho let. Muchova nadace je prý navíc připravena významně přispět dalšími studijními a archivními materiály k tomuto projektu. V jejím vlastnictví jsou i definitivní plány instalace, jejichž dodržení bude podle vyjádření zástupců nadace znamenat splnění Muchových podmínek pro předání Slovanské epopeje.

ČTĚTE TAKÉ: John Mucha: Budeme se s Prahou soudit

Pohled od právnické fakulty.

John Mucha, předseda správní rady nadace, také potvrdil, že má soukromého investora, který by realizaci pavilonu financoval. Jeho vize ohledně prezentace tvorby jeho dědečka v Praze jde však ještě dál, rád by pavilonu dal podobu větší verze současného Muchova muzea, kde by byl prostor i na krátkodobé výstavy zaměřené jak na dobu, v níž Mucha tvořil, tak na paralely mezi ní a dneškem.

Letenské průčelí.

Praha zatím nabídla umístění Slovanské epopeje na Vítkově. S tím ovšem nadace nesouhlasí. Důvodů je několik, jedním z nich i to, že na Letné by výstavba pavilonu nenárokovala další zabírání zeleně. Jako nezanedbatelný fakt příznivci letenské varianty vidí, že by se pavilon dostal na osu Staroměstské náměstí - Letná - Hrad a stal se tak nedílnou součástí městské památkové rezervace, historického jádra metropole a těžiště cestovního ruchu.

Řez hranou Letenské pláně směrem k Hradčanům.

Na Vítkově by naproti tomu prý byl v podřízeném postavení vůči památníku národního osvobození, neatraktivním a špatně dostupném prostředí žižkovské periferie. Zatímco horizontální pojetí pavilonu dotváří podle zastánců letenské varianty hranu pláně a prostorově se stává nedílnou součástí organismu města, Vítkov podle nich snese jen jednu výtvarnou dominantu a pavilon by se polohopisně stal další vadou na tváři města, protože neexistuje logický vztah mezi ním a navazujícím městským uličním řádem.

Foto: Muchova nadace

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ