Symbol dveří jako vstupu do jiného prostoru, prostředí či dimenze či otevírání běžně uzavřených místností si zvolil pro svou výstavu Milan Cais. Výtvarník, multimediální umělec, performer a hudebník, zakladatel a klíčový člen skupiny Tata Bojs, přichází se samostatnou výstavou po více než pěti letech. Jmenuje se Dveře dovnitř a v galerii Villa Pellé potrvá do 26. března.
"Dveře jsou něčím, co odděluje dva prostory. Můžou skrývat tajemství, okamžik překvapení. A jsou pro mne velmi silným symbolem rozhodování. V každodenních maličkostech i ve fatálních momentech, které pak dále formují nevratně naše životy," řekl k tématu výstavy Cais. "Každý se s tím neustále setkáváme a mne tento moment velmi zajímá: Berete za kliku a vstupujete do prostoru, který ještě neznáte," doplnil.
Materiál pro výstavu vznikal dva roky a měl by být výpovědí o autorově vnitřním světě. Cais volí výrazové prostředky minimalistické, pracuje s barevnými kontrasty. Návštěvníci výstavy tu najdou motivy životních předělů, obecné téma víry i hravé a humorné prvky. Vedle trojrozměrných objektů připravil Cais sérií abstraktních akvarelů, intenzivně pracuje se světlem a projekcemi i s aktivní účastí diváků.
Součástí výstavy budou tvůrčí dílny pro děti a komentované prohlídky s autorem. Termíny jsou na www.villapelle.cz.
Milan Cais absolvoval AVU v roce 1999, studoval u Huga Demartiniho a v ateliéru Vizuální komunikace pod vedením Jiřího Davida. V roce 1988 spoluzaložil skupinu Tata Bojs kde dodnes působí jako skladatel, zpěvák, bubeník, textař, výtvarník a producent. Vytvořil hudbu ke dvěma divadelním představením Labyrint světa a ráj srdce a Krakatit a k loutkovému filmu Malý Pán. Společně s výtvarníky a hudebníky Petrem Niklem, Ondřejem Smeykalem a Jiřím Hradilem působí od roku 2005 v hudebně-performační skupině Sváteční Pop.