Muzeum Kampa připomene tvorbu Jaroslava Vožniaka

Kultura
8. 12. 2017 14:30
Výtvarník Jaroslav Vožniak.
Výtvarník Jaroslav Vožniak.

Výstava malíře, autora objektů, kreslíře a grafika Jaroslava Vožniaka (1933 až 2005) začne odpoledne v Muzeu Kampa. Podle jejích autorů Vožniakova tvorba patří k nejvýraznějším projevům českého umění druhé poloviny 20. století v širokém proudu takzvané české grotesky a reflexe pop artu. Muzeum kolekci Vožniakových děl reprezentujících celou jeho tvorbu získalo jako novou akvizici, díla z této sbírky budou na veřejnosti vystavená poprvé.

Muzeum Kampa, respektive Nadace Jana a Medy Mládkových sbírku získala od dlouholetého Vožniakova přítele Jiřího Kohoutka, dříve ředitele Středočeské galerie. Sbírka Vožniakových prací reflektuje zájem sběratele i jeho kapacitní či finanční možnosti. Jde tedy o subjektivní výběr děl, který nelze nazvat uceleným v muzejním slova smyslu, nicméně představují jedinečný pohled člověka Vožniakovi blízkého, a tím také alespoň částečný pohled samotného Vožniaka na to, co sám považoval ve své tvorbě za důležité, uvedly kurátorky Petra Patlejchová a Helena Musilová.

Výstava se podle nich soustředí na nejpodstatnější polohy díla: kresby z cyklu Božské komedie, práce vřazované do proudu strukturální abstrakce, ikony a hyperrealismem ovlivněné malby včetně litých maleb z posledních let.

Vožniakovo dílo není podle kurátorek na rozdíl od jeho generačních souputníků dostatečně zpracováno. Důvodem může být nejednoznačnost řady jeho prací, jistá agresivita, interpretační obtížnost, možná silná individuálnost autora a nepodřizování se aktuálním trendům a i velká rozptýlenost jeho prací po mnoha sbírkách a kolekcích, uvádějí.

Vožniak vystudoval obor reprodukčního litografa. V 50. letech studoval na VŠUP a poté na AVU, kde se setkal s lidmi, jejichž myšlení jej silně ovlivnilo v další tvorbě a k nimž patřili třeba Karel Nepraš nebo Bedřich Dlouhý. Důležitým momentem jsou i jeho ilustrace, spolupráce u filmu či pro státní podnik Jablonecká bižuterie.

První výstava v roce 1964 pro Uměleckou besedu mu otevřela cestu na zahraniční výstavy, kdy byl prezentován jako zástupce progresivního současného umění ČSSR. Úspěchy ale přerušila normalizační léta a ač Vožniak nadále vystavoval, ustoupil do ústraní a pracoval v tichosti. V 80. a 90. letech byl znovuobjeven.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Peška Stanislav

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ