Muzeum připomíná práci Anny Fárové pro českou fotografii

Kultura
26. 6. 2018 22:24
Výstava k nedožitým 90. narozeninám historičky umění a teoretičky fotografie Anny Fárové.
Výstava k nedožitým 90. narozeninám historičky umění a teoretičky fotografie Anny Fárové.

Poctu své někdejší kolegyni a významné české teoretičce fotografie Anně Fárové připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (UPM). Velkou měrou se Fárová podílela i na podobě muzejní sbírky fotografie a výstava připomíná její letošní nedožité 90. narozeniny, které připadly na 1. června. Pro návštěvníky bude v malém výstavním sále přístupná od středy do 23. září.

Fárová v muzeu v 70. letech pracovala ve sbírce fotografie. Jejím přínosem byly nová sbírkotvorná koncepce, významné akvizice klasiků, ale i mladší fotografické generace. Fárová také pracovala na mnoha významných domácích i zahraničních výstavních projektech, kterými přispěla k uznání české fotografie na mezinárodním poli.

Anna Fárová byla v tuzemsku jedním z odborníků, kteří psali o fotografii jako o vysokém umění, a pro svět objevila mnohé české autory. Díky jejím publikacím a výstavám se proslavila například jména Josefa Sudka či Františka Drtikola. V tehdejším Československu zase představovala klasiky světové fotografie.

Vedle získávání akvizic pro muzeum vytvořila také svou soukromou sbírku výtvarného umění a fotografie. Základem se staly obrazy z majetku jejího otce Miloše Šafránka, českého diplomata ve Francii. Ve sbírce byly pak práce výtvarníků hlavně z okruhu pražské surrealistické skupiny 40. a 50. let, později z řad mladších nonkonformních umělců. Od 50. let přibývala díla domácích i zahraničních fotografů, většinou dary.

V roce 1973 připravila pro UPM výstavu Osobnosti české fotografie I, která představila výběr české klasiky včetně děl Josefa Sudka. Výstava Osobnosti české fotografie II plánovaná na rok 1978 se už nemohla uskutečnit. Po podpisu Charty 77 byla Anna Fárová 18. ledna 1977 s okamžitou platností z muzea propuštěna. Fotografii však neopustila, naopak - v politické šedi 80. let organizovala výstavy, které dokládaly nejen vysokou kvalitu fotografií, ale byly i manifestacemi soudržnosti.

Její neúnavná iniciativa v oblasti pořádání výstav pokračovala i po revoluci. Zároveň se podílela na obnově ateliéru Josefa Sudka na Újezdě a Galerie Josefa Sudka na Hradčanech, která je pobočkou UPM.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ