Muzeum ukazuje modely a zkameněliny pravěkých predátorů

Kultura
25. 2. 2016 21:47
Jeden z exponátů výstavy Nelítostný pravěk.
Jeden z exponátů výstavy Nelítostný pravěk.

Pohled na boj o přežití a o potravu od prvohor po čtvrtohory přibližuje výstava Nelítostný pravěk v Západočeském muzeu v Plzni. Na osmi scénách s realistickými modely a na zkamenělinách, včetně světově ojedinělých nálezů, ukazuje výstava predátory jednotlivých geologických období Země, řekl novinářům odborný garant výstavy, paleontolog muzea Josef Pšenička. Výstava bude veřejnosti přístupná od 26. února do 19. června.

"My se zaměřujeme prakticky zejména a jenom na útoky, na to, jakým způsobem jedinec získával potravu. Ať už byl v prvohorách, druhohorách, třetihorách nebo čtvrtohorách," řekl Jiří Machálek z plzeňské firmy West Media, která má síť osmi Dinoparků a ročně vyrábí desítky modelů druhohorních zvířat. Největší scéna zobrazuje obřího ještěra diplodoca, který se snaží zachránit ponorem v bažině před nebezpečnými, ale mnohem menšími dravci.

Procházka nejbližší minulostí

Křídlo pravážky Bohemiatupus elegans.Návštěvník začne procházku nejbližší minulostí, tedy dobou ledovou, kde uvidí model mamuta, cestou proti proudu času narazí v dalších scénách na jeskynního lva, šavlozubého smilodona nebo na ukázku prvohorního pralesa, jaký se rozkládal například u Radnic na Rokycansku. Dnes jsou tam unikátní paleontologická naleziště. V pralese jsou modely štíra, pavouka i obří "stonožky" arthropleury. "To byl pro mě nejvíc infarktový model," podotkl autor konceptu výstavy i některých modelů Radek Labuťa. Množství detailů na těle prvohorního členovce dělal asi pět měsíců. Tři roky pracoval na modelu koněpruského útesu z doby před 405 miliony let.

"Je to vlastně jeden z nejlépe dochovaných spodnodevonských útesů na světě, v tom držíme světový primát. Bylo tam nalezeno 500 až 600 druhů, pořád se popisují nové. Na modelu máme živočichů dvacet druhů," řekl.

Největší vzácností výstavy a světovým unikátem je podle Labuti zkamenělina asi osm centimetrů dlouhého kodymira, což byl nejstarší predátor z nejspodnějších prvohor z doby před 510 miliony let. "Je to zkamenělina, která se dá srovnávat s korunovačními klenoty, v tom držíme světový primát, je to bezpečně nejstarší dravec, který se nevyskytoval v moři, ale v brakickém (voda s koncentrací soli mezi mořskou a sladkou vodou) prostředí," řekl Labuťa. Zkamenělina byla nalezena v Brdech a na výstavě je kromě ní i desetkrát zvětšený model predátora.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zcm.cz

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ