Romský svět
Muzeum v Brně otevřelo výstavu fotografií Světy Andreje Pešty
22.03.2018 21:50
Muzeum romské kultury otvírá výstavu fotografií Světy Andreje Pešty. Osm desítek snímků zachycuje život československých Romů zejména v 60. až 80. letech minulého století. Fotky jsou ojedinělé v tom, že sám autor byl Rom. Jde tedy o pohled na komunitu zevnitř, a nikoliv zvenčí, jak bývá obvyklé.
Peštova celoživotní fotografická tvorba nebyla doposud systematicky zpracována, řekli představitelé muzea.
Autor byl dosud známý jako básník a výtvarník. Svůj fotografický archiv muzeu věnoval v roce 2003. "Dochované fotografie jsou především deníkem. Díky tomu máme před sebou jinou výpověď o Romech, než na jakou jsme v české a slovenské fotografii zvyklí," uvedl jeden z kurátorů výstavy Tomáš Pospěch.
Autor fotil především svoji rodinu a přátele, díky práci v tehdejším Svazu Cikánů-Romů zaznamenal také další brněnské Romy a již zaniklá místa na jižní Moravě. K darovaným negativům měl pomoct vytvořit popisky, ale v roce 2009 zemřel. Kurátoři proto oslovili Peštovy vnuky, kteří jim pomohli popsat zachycené události a poznat lidi na fotkách.
Vzhledem k velkému počtu snímků kurátoři Peštovu tvorbu rozdělili do kapitol, tedy světů zmiňovaných v názvu výstavy. "Jde o úseky Peštova života, které se v jeho tvorbě nejvíc projevovaly," řekl další z kurátorů Adam Holubec. Nejsilnější byla nakonec autobiografická linie.
Podle ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové byl Pešta energický a činorodý člověk. "Zabýval se olejomalbou, namaloval i řadu dekorativních talířů. Dělal rytá poselství do nábojnic, měl dílnu, tvořil mříže a různé zlepšováky," uvedla Horváthová. Vyrobil i vlastní kávovar.
S výstavou muzeum připravilo publikaci Andrej Pešta: O Fotki. Pro návštěvníky výstavy chystá muzeum workshopy a přednášku o pozici Romů v dokumentární fotografii. Expozice skončí 30. září.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.