Národní galerie zpřístupnila po téměř pěti letech rekonstrukce Schwarzenberský palác na Hradčanském náměstí v Praze. V prostorách, v nichž dříve sídlilo Vojenské historické muzeum, je nyní možné navštívit stálou expozici nazvanou Baroko v Čechách.
V paláci, který je vedle Letohrádku královny Anny nejvýznamnější renesanční stavbou Prahy, se podařilo při rekonstrukci zachovat původní krov, podlahy i několik funkčních kachlových kamen. Stropy několika sálů zdobí renesanční malby.
Autorem nové expozice je ředitel sbírky starého umění Vít Vlnas spolu s Tomášem Hladíkem a Andreou Rousovou. Oproti bývalé instalaci v klášteře sv. Jiří, kde má být letos na jaře zpřístupněna sbírka umění 19. století, se tu návštěvník s vývojem umění pozdní renesance a baroka seznámí zejména prostřednictvím významných osobností a klíčových děl této epochy. V přízemí jsou vystavena sochařská díla, v největším sále paláce je soustředěno barokní monumentální malířství. První a druhé patro zaplňuje několik tematicky řazených kabinetů, např. manýristický kabinet umění a kuriozit evokující atmosféru rudolfínského dvora. Grafický kabinet poslouží i jako místo dočasných výstav grafik a kreseb ze sbírek galerie, které není možné z technických důvodů vystavovat trvale.
Některá vystavená díla mohou návštěvníci spatřit poprvé. Patří mezi ně například Ukřižovaný od Matyáše Bernarda Brauna, který byl původně vytvořen pro refektář cisterciáckého kláštera v Plasích, stejně tak z kostela v Horkách zapůjčený sv. Jan Nepomucký z Braunovy dílny nebo donedávna neznámá studie Václava Vavřince Reinera k nástropním malbám ve staroměstském kostele sv. Jiljí, kterou Národní galerie zakoupila loni v Londýně.
Podrobně se s novou expozicí i s průběhem rekonstrukce paláce mohou návštěvníci seznámit v rámci doprovodných programů, které zahrnují přednášky kurátorů i architekta, komentované prohlídky a další. Program je připraven i pro děti, od dubna budou probíhat víkendové dílny, zčásti zaplněna už je populární letní dílna. Dětem můžete v galerii dopřát i netradiční narozeniny nazvané „Slavnost bohů". Na výstavu Baroko v Čechách je každou první středu v měsíci vstup volný.
Foto: ČTK