Na Kampě návštěvníky hypnotizuje Cobra
14.07.2009 10:00 Původní zpráva
Jako první v Čechách vystavuje Museum Kampa ve spolupráci s CoBrA Museem v Amstelveenu výběr děl světoznámé skupiny Cobra, která v letech 1948-1951 originálním způsobem přetavila předválečnou modernu od impresionismu až po surrealismus.
Členové Cobry - název je složen z počátečních písmen domovských měst zakládajících členů: Asger Jorn (Kodaň), Joseph Noiret, Christian Dotremont (Brusel), Constant, Corneille a Karel Appel (Amsterdam) - se scházeli pouhé tři roky, a i když pro mnohé z nich to byla jen epizoda v dalším uměleckém vývoji, dnes jsou jejich práce, považované za zdroj poválečného expresionismu a tašismu, vysoko ceněny.
Museum Kampa představuje nevelký, zato pečlivě vybraný soubor asi dvaceti děl malířů ze „středu" skupiny. Plátna Appela, Corneille, Constanta, Pedersena, Jorna či Alechinského doplňují dvě menší sochy Henryho Heerupa. Z obrazů čiší touha po svobodné tvorbě oproštěné od zažitých forem a dogmat. Rozpoznatelné je i množství inspiračních zdrojů, mezi nimi lidové, prehistorické a africké domorodé umění, kresby dětí a duševně chorých, principy dada, automatismu, ozvuky děl Picassa, Miróa, Kleeho, Dubuffeta a dalších. Energická, pastózní malba zachycuje fantaskní bytosti a zvířata, bujaré oslavy, scény z cirkusů i záznamy duševních stavů.
Umění pro každého
Cobra sdružovala vedle malířů také sochaře, fotografy, básníky a filmaře, charakteristický byl pro skupinu zájem o teorii umění a postavení umělce ve společnosti. Byli ovlivněni Marxovým učením a chtěli vytvářet umění pro každého bez ohledu na jeho vzdělání, sociální či etnickou příslušnost. Hlásali, že umělcem je v jádru každý, jen mnozí to zatím neobjevili.
Ideál nerušené, spontánní tvorby se naplnil v létě roku 1949, kdy celá komunita umělců strávila měsíc ve venkovském domě jednoho z členů. Dům samotný a to, co se v něm nacházelo, se stalo součástí tvůrčího procesu, do kterého se zapojily i rodiny přítomných, děti nevyjímaje. Členové Cobry se částečně vymezovali vůči tehdejší hegemonii francouzského umění a výrazně tak posunuli a omladili soudobé umění Dánska, Belgie a Nizozemí. V roce 1951 po skončení teprve druhé rozsáhlejší přehlídky v Liège se umělci rozešli každý svou cestou.
K výstavě v Museu Kampa, která potrvá do 13. září, vyšel obsáhlý katalog, který mapuje nejen vystavená díla, ale i tvorbu celé skupiny.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.