Národní galerie chystá retrospektivu Theodora Pištěka

Kultura
20. 8. 2012 18:12
Theodor Pištěk na své výstavě v Litomyšli.
Theodor Pištěk na své výstavě v Litomyšli.

Národní galerie (NG) připravuje velkou retrospektivní výstavu díla malíře Theodora Pištěka. Ve Veletržním paláci v Praze budou vedle obrazů a kreseb vystaveny i čtyři velké prostorové instalace, vytvořené Pištěkem přímo pro daný prostor. Výstava s názvem Ecce Homo začne 26. září a potrvá do 6. ledna příštího roku, sdělila mluvčí NG Eva Kolerusová.

"Celou svou tvorbou i životem se vymyká téměř vším, čím by měl malíř podle zdejších měřítek být. Jeho postavení na české umělecké scéně je stále tak trochu zvláštní," uvedla mluvčí. 

Expozice, kterou připravily kurátorky Helena Musilová a Jana Šmídmajerová, představí všechny důležité etapy Pištěkova díla. Vedle legendárních fotorealistických obrazů budou vystaveny i abstrahující objekty ze 60. let, různě řezané a deformované části motorů a chladičů nebo kresby z cyklu Kde budu žít příště. Zastřešujícím tématem výstavy je člověk a civilizace.

"A také představení Pištěka jako autora zkoumajícího možnosti různého zpracování prostoru - vedle fotorealistických prací až po trojrozměrné instalace. Pištěk je jediný autor v Československu, který principy foto- či hyperrealismu ve své tvorbě důsledně analyzoval," dodala Kolerusová. 

Výtvarník u filmu i automobilový závodník

Pištěk se narodil 25. října 1932 v Praze, na výtvarnou scénu vstoupil koncem 50. let po ukončení studií na Akademii výtvarných umění. Působil také jako filmový výtvarník. S režisérem Františkem Vláčilem spolupracoval na filmech Údolí včel či Markéta Lazarová. Později získal filmového Oscara za vytvoření kostýmů k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana.

Pištěka ovlivnilo automobilové závodění.Vedle toho byl Pištěk také československým reprezentantem v automobilových závodech. "Krásná auta a motorky miluje dodnes - a svět automobilismu a aut a všeho, co k tomu patří, je i nedílnou součástí jeho výtvarného díla," uvedla Kolerusová. 

Výstavu doprovodí katalog s texty Stanislava Kolíbala, Martina Dostála a rozhovor Heleny Musilové s Pištěkem. NG připravuje i doprovodný program od jednorázových akcí spojených s fotorealistickou malbou, světem automobilů a filmu až po vzdělávací programy pro školy. Expozice je součástí dlouhodobého projektu Sbírky moderního a současného umění, který představuje autory narozené ve 30. letech minulého století. Do budoucna bude uvedena retrospektiva například Huga Demartiniho nebo Jana Kotíka.  

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Jiří Bervida, Michal Klíma

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ