Národní galerii hrozí kvůli Diag Human mezinárodní izolace

Kultura
5. 10. 2011 11:50
Gustav Klimt: Panna.
Gustav Klimt: Panna.

V důsledku nuceného pozastavení vývozu kulturních statků z majetku českého státu je výrazně ochromena spolupráce Národní galerie v Praze se zahraničními kulturními partnery. Národní galerii i celé české kulturní veřejnosti tak reálně hrozí nebezpečí izolace v oblasti mezinárodní kulturní a vědecké spolupráce.

V důsledku zabavení dvou sbírkových předmětů - malby Vincenta Beneše a plastiky Otty Gutfreunda -  zapůjčených na výstavu ve Vídni bylo konfiskací ohroženo dalších čtyřiadvacet sbírkových předmětů zapůjčených na výstavní projekty ve Francii, Belgii, Itálii, Kanadě, Německu a USA. Národní galerie byla nucena přikročit k předčasnému návratu jedenácti uměleckých děl zapůjčených na výstavy v Paříži, Drážďanech, Berlíně, Padově a Houstonu.

Otto Gutfreund: Souzvuk.Musela vypovědět již uzavřené výpůjční smlouvy na dvacet tři sbírkových předmětů pro výstavy v Paříži, Hamburku, Madridu, Veroně, Bratislavě a Seattlu. Odstoupila také od předběžně přislíbených zápůjček sedmi sbírkových předmětů do Vídně, Říma a Barcelony. Od května roku 2011 byla Národní galerie v Praze nucena zamítnout sedmnáct žádostí o zapůjčení celkem jednadvaceti uměleckých děl. Tato čísla v konkrétnější rovině znamenají například ukončení probíhajících jednání o recipročních výpůjčkách s Leopold Museem ve Vídni. Tam měla Národní galerie zapůjčit některé z děl Gustava Klimta či Egona Schieleho výměnou za špičková díla Gustava Klimta.

Za největší ztrátu pro mezinárodní spolupráci a prestiž Národní galerie v Praze lze považovat nerealizování zápůjčky souboru pěti uměleckých děl na retrospektivu Gabriela Maxe v Seattlu. Tento projekt byl doslova znovuobjevením tohoto pozapomenutého umělce pro odbornou i širší veřejnost.

Dále je paralyzováno jednání o zápůjčce souboru kreseb na mimořádně významnou výstavu Drawing Surrealism 1915–1945, která se připravuje v Los Angeles County Museum of Art v USA. Rovněž odpadá zápůjčka Picassovy Hlavy ženy na výstavu Picasso Black and White připravovanou slavným Guggenheim Museem v New Yorku.

Kumpán Lanďák: Havel byl nočňátko

Pavel Landovský v rozhovoru s Renatou Kalenskou o Václavu Havlovi: "Vždycky dával velký důraz na kamarádství. A když si někoho oblíbil, tak to bylo nafurt."

"Neblahá situace má i ekonomické dopady a v některých případech také odsouvá naplnění udržování a zachovávání hodnoty děl, například zapůjčení obrazu Eugéna Delacroixe do Španělska mělo být kompenzováno výrazným příspěvkem na restaurování ze strany organizátora výstavy," vyjádřila se Eva Kolerusová z referátu vztahů NG k veřejnosti. 

"Nerealizace zahraničních zápůjček tak omezuje veškeré činnosti a oblasti působení Národní galerie. V důsledku toho se galerie dostává do mezinárodní izolace, která se dotkne veřejnosti jak české, tak zahraniční." píše ve zprávě médiím Kolerusová. "Je mařena vysoce odborná práce kurátorů, restaurátorů a dalších pracovníků Národní galerie i jejich zahraničních kolegů, a poškozována dlouhodobě budovaná mezinárodní spolupráce, dobré jméno a prestiž Národní galerie v Praze. Česká a zahraniční veřejnost je připravována o možnost vidět řadu uměleckých děl z našich i zahraničních sbírek v novém kontextu."

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ