Národní muzeum získalo unikátní sbírku "rudého" Česka

Kultura
2. 9. 2014 12:44
Figurka tuláka, kterou z chlebové střídy vytvořil ve vězení pozdější prezident Antonín Zápotocký.
Figurka tuláka, kterou z chlebové střídy vytvořil ve vězení pozdější prezident Antonín Zápotocký.

Národní muzeum (NM) v Praze převzalo do sbírek na 700 tisíc dokumentů a předmětů Muzea dělnického hnutí. Dokumenty mapují české a československé politické, sociální i kulturní dějiny od poloviny 19. století až do konce 20. století. Jako unikátní doklad nedávné historie budou využívány v badatelnách a místo naleznou při budování nových expozic v historické budově, jejíž otevření se plánuje na rok 2018.

Mezi předměty je například pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945, originál rukopisu Julia Fučíka Reportáž psaná na oprátce, jediné dva zachované výtisky plakátu Karla Teigeho k 10. výročí VŘSR z roku 1927, busty komunistických šéfů, dokumenty a knihy. Zástupci muzea novinářům ukázali i první londýnské vydání Manifestu komunistické strany z února 1848, figurku tuláka, kterou z chlebové střídy vytvořil ve vězení pozdější prezident Antonín Zápotocký, či intarzovaný portrét prezidenta Gustáva Husáka, který v roce 1986 darovala XVII. sjezdu KSČ Lidová strana Íránu.

Originál rukopisu Reportáže psané na oprátce Julia Fučíka z roku 1943.

Rozsáhlá sbírka zachycuje dějiny středoevropského prostoru z pohledu dělnictva i mezinárodní politiky. "Sbírka novodobých dějin se tak rozrostla o jedinečnou ucelenou kolekci předmětů a dokumentů, jejíž historicko-společenská hodnota je nevyčíslitelná," uvedl generální ředitel muzea Michal Lukeš. Významné jsou pozůstalosti, fotografický archiv, fond výtvarného umění včetně socialistického realismu, plakáty, makety a militaria. Podle historiků je sbírka nedocenitelná i v oblasti zachycení dějin československého muzejnictví v letech 1954-1989. "Jedná se o jednu z největších akvizic od založení Národního muzea v devatenáctém století," řekl Lukeš.

Pero, kterým podepsal německý vojenský velitel kapitulaci německých vojsk v Praze 8. května 1945.Muzeum dělnického hnutí vzniklo v březnu 1990, aby převzalo především rozsáhlé sbírkové fondy muzeí Klementa Gottwalda, Julia Fučíka a V. I. Lenina. Podle jeho ředitelky Libuše Eliášové byl pro rozhodnutí o začlenění sbírky do struktury NM podstatný především závazek uchovat ji v celistvosti. "Název Muzeum dělnického hnutí bude zachován pro všechny předané sbírkové, knihovní a archivní fondy, je zakotven v darovací smlouvě," uvedla.

V současné době se stěhují exponáty do depozitářů NM v Terezíně. Zatím byla přesunuta sbírka plastik, tapisérií a část filmotéky. Podle ředitele Historického muzea NM Marka Junka se tak významně rozroste oddělení novodobých českých dějin. "Čeká nás jejich inventarizace, případně restaurování, konzervování a především digitalizace, protože byly zpracovány jen papírově," řekl Junek. To se týká především rozsáhlé fotografické sbírky.

Zlatá medaile Mezinárodní ceny míru 1950 udělená Juliu Fučíkovi.Mezi získanými předměty jsou i obrazy Filly, Švabinského či Myslbeka a také předměty dokládající každodenní život v minulém století - legitimace, denní tisk, žebračenky a potravinové lístky. Ve sbírce nechybějí historické prapory, vlajky a stuhy, vyznamenání, dary věnované bývalým prezidentům republiky i jejich osobní předměty.

Podle Lukeše je posláním NM dokumentovat současnost tak, aby budoucím generacím zanechalo pokud možno nejucelenější svědectví o naší době. "I proto je získání sbírky dokumentující počátky levicového hnutí u nás i v evropském měřítku tak významný. Mnozí by rádi na některé okamžiky historie zapomněli a zničili důkazy. Naší povinností je však uchovat i doklady o době a činech, na které nemůžeme být příliš hrdí," shrnul ředitel NM.

Intarzovaný portrét prezidenta Gustáva Husáka, který v roce 1986 darovala XVII. sjezdu KSČ Lidová strana Íránu.


Model Kaplanovy turbíny.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ