Národní muzeum získalo unikátní sbírku "rudého" Česka

Kultura
2. 9. 2014 12:44
Figurka tuláka, kterou z chlebové střídy vytvořil ve vězení pozdější prezident Antonín Zápotocký.
Figurka tuláka, kterou z chlebové střídy vytvořil ve vězení pozdější prezident Antonín Zápotocký.

Národní muzeum (NM) v Praze převzalo do sbírek na 700 tisíc dokumentů a předmětů Muzea dělnického hnutí. Dokumenty mapují české a československé politické, sociální i kulturní dějiny od poloviny 19. století až do konce 20. století. Jako unikátní doklad nedávné historie budou využívány v badatelnách a místo naleznou při budování nových expozic v historické budově, jejíž otevření se plánuje na rok 2018.

Mezi předměty je například pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945, originál rukopisu Julia Fučíka Reportáž psaná na oprátce, jediné dva zachované výtisky plakátu Karla Teigeho k 10. výročí VŘSR z roku 1927, busty komunistických šéfů, dokumenty a knihy. Zástupci muzea novinářům ukázali i první londýnské vydání Manifestu komunistické strany z února 1848, figurku tuláka, kterou z chlebové střídy vytvořil ve vězení pozdější prezident Antonín Zápotocký, či intarzovaný portrét prezidenta Gustáva Husáka, který v roce 1986 darovala XVII. sjezdu KSČ Lidová strana Íránu.

Originál rukopisu Reportáže psané na oprátce Julia Fučíka z roku 1943.

Rozsáhlá sbírka zachycuje dějiny středoevropského prostoru z pohledu dělnictva i mezinárodní politiky. "Sbírka novodobých dějin se tak rozrostla o jedinečnou ucelenou kolekci předmětů a dokumentů, jejíž historicko-společenská hodnota je nevyčíslitelná," uvedl generální ředitel muzea Michal Lukeš. Významné jsou pozůstalosti, fotografický archiv, fond výtvarného umění včetně socialistického realismu, plakáty, makety a militaria. Podle historiků je sbírka nedocenitelná i v oblasti zachycení dějin československého muzejnictví v letech 1954-1989. "Jedná se o jednu z největších akvizic od založení Národního muzea v devatenáctém století," řekl Lukeš.

Pero, kterým podepsal německý vojenský velitel kapitulaci německých vojsk v Praze 8. května 1945.Muzeum dělnického hnutí vzniklo v březnu 1990, aby převzalo především rozsáhlé sbírkové fondy muzeí Klementa Gottwalda, Julia Fučíka a V. I. Lenina. Podle jeho ředitelky Libuše Eliášové byl pro rozhodnutí o začlenění sbírky do struktury NM podstatný především závazek uchovat ji v celistvosti. "Název Muzeum dělnického hnutí bude zachován pro všechny předané sbírkové, knihovní a archivní fondy, je zakotven v darovací smlouvě," uvedla.

V současné době se stěhují exponáty do depozitářů NM v Terezíně. Zatím byla přesunuta sbírka plastik, tapisérií a část filmotéky. Podle ředitele Historického muzea NM Marka Junka se tak významně rozroste oddělení novodobých českých dějin. "Čeká nás jejich inventarizace, případně restaurování, konzervování a především digitalizace, protože byly zpracovány jen papírově," řekl Junek. To se týká především rozsáhlé fotografické sbírky.

Zlatá medaile Mezinárodní ceny míru 1950 udělená Juliu Fučíkovi.Mezi získanými předměty jsou i obrazy Filly, Švabinského či Myslbeka a také předměty dokládající každodenní život v minulém století - legitimace, denní tisk, žebračenky a potravinové lístky. Ve sbírce nechybějí historické prapory, vlajky a stuhy, vyznamenání, dary věnované bývalým prezidentům republiky i jejich osobní předměty.

Podle Lukeše je posláním NM dokumentovat současnost tak, aby budoucím generacím zanechalo pokud možno nejucelenější svědectví o naší době. "I proto je získání sbírky dokumentující počátky levicového hnutí u nás i v evropském měřítku tak významný. Mnozí by rádi na některé okamžiky historie zapomněli a zničili důkazy. Naší povinností je však uchovat i doklady o době a činech, na které nemůžeme být příliš hrdí," shrnul ředitel NM.

Intarzovaný portrét prezidenta Gustáva Husáka, který v roce 1986 darovala XVII. sjezdu KSČ Lidová strana Íránu.


Model Kaplanovy turbíny.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Zdroj: Helveti.cz – Jakub Páv

Hodinářská značka Baume & Mercier s přesahem do světa umění

Kultura
26. 3. 2025

Česká filharmonie otevře 130. sezonu koncertem s díly Ravela a Šostakoviče

Kultura
25. 3. 2025
ilustrační foto

Věda v praxi: Jak se dostat do klubu v Berlíně? Vznikla pozoruhodná studie

Kultura
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ