Největší krádež obrazů v historii není ani po 30 letech objasněna

Kultura
18. 3. 2020 18:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Největší krádež obrazů v historii zůstává i po 30 letech stále neobjasněná. Nebyli dopadeni pachatelé, ani nebyla nalezena uloupená plátna. V bostonském Muzeu Isabelly Gardnerové, odkud 18. března 1990 zmizelo 11 vzácných obrazů (od Rembrandta van Rijna, Jana Vermeera či Édouarda Maneta), soška orla z hrotu žerdi na francouzské vlajce a jedna váza v ceně asi 300 až 500 milionů dolarů, visí od té doby prázdné rámy. Ani nasazení desítek detektivů, ani vypsaná odměna zvýšená na deset milionů dolarů k úspěchu nevedly.

Americká sběratelka umění a filantropka Isabella Gardnerová (1840-1924) začala sbírat umělecké předměty koncem 19. století a muzeum v Bostonu otevřela v roce 1903. Muzeum má menší, ale významnou sbírku obrazů, soch, kreseb, děl z keramiky, šperků či vzácných tisků.

Umělecká díla zmizela z muzea v ranních hodinách v neděli 18. března 1990. Dva neznámí muži, převlečení do policejních uniforem, přišli do muzea s tím, že jdou vyšetřovat nahlášený incident. Spoutali dva noční strážce muzea a deaktivovali bezpečnostní systém. Podle detektivů se v muzeu vyznali - věděli například o tajných dveřích za jedním z obrazů.

Za 81 minut si zloději odnesli obraz Koncert od nizozemského barokního mistra Jana Vermeera, tři mistrovská díla Rembrandta van Rijna (Bouře na moři Galilejském, Autoportrét a Dáma a pán v černém), pět menších kreseb od Edgara Degase, obraz Krajina s obeliskem Govaena Flincka, plátno U Tortoniho Édouarda Maneta a také čínskou bronzovou vázu Ku z let 1200-1100 před naším letopočtem.Bouře na moři Galilejském od Rembrandta.

Podle odborníků jsou nejcennější Vermeerův Koncert, jeden z pouhých 34 známých obrazů malíře, a Rembradtova Bouře na moři Galilejském, jediná jeho krajinomalba - oba obrazy jsou ceněny na více než 100 milionů dolarů.

Zloději ale ignorovali další významná díla v muzeu: například některá významnější plátna od Degase či velký Autoportrét od Rembrandta z roku 1629.

Neúspěšné vyšetřování

Ihned zahájené vyšetřování bylo ale dosud neúspěšné, jeden čas se spekulovalo i o politických motivech činu, ozvalo se také několik anonymů. Ukradená díla jsou však díky své proslulosti v podstatě neprodejná. O krádeži byl v roce 2005 natočen dokumentární film Stolen.

V březnu 2013 informovala FBI, že možná zná identitu zlodějů. Díla byla prý zcizena bandou kriminálních živlů a převezena někam k Filadelfii, kde prý byla na začátku 21. století některá díla prodána. Spekulovalo se o bostonské mafii či gangech z různých čtvrtí. K informacím o ukradených dílech nevedlo ani to, že policie nabídla za informace peníze, zkrácení vězeňského trestu, či dokonce plné osvobození.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pixabay.com/suman, Neznámý

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ