Šéfdirigent varuje
Netopil: hráči mají nízké platy a hudební nástroje jsou po smrti
13.01.2012 17:00
Šéfdirigent orchestru Národního divadla v Praze Tomáš Netopil je nespokojený s platy hráčů i se zastaralými hudebními nástroji, které mají k dispozici. Z těchto důvodů také již několik měsíců váhá s prodloužením své smlouvy v divadle. Pokud by měl ve funkci dále pokračovat, muselo by se výrazně zlepšit finanční ohodnocení hráčů orchestru ND. Netopil nastoupil do Národního v září 2009, smlouva mu končí letos v červnu.
"Nástrojové vybavení se neobnovuje. Kontrafagot, který je po záplavách, je asi z roku šedesát a na ten se musí hrát. Všechny dechové nástroje už jsou dávno po smrti. Je to situace tristní," uvedl šéfdirigent.
Už delší dobu nejen kvůli tomu vyjednává s ministerstvem kultury, a jestliže se dohodnou, rád zůstane. "Pokud ne, tak bych s orchestrem dál pracovat nechtěl. Ne proto, že bych s nimi nechtěl pracovat, ale proto, že už je znám, vím, kde jsou limity, kde jsou jejich dobré stránky a chtěl bych je dále rozvíjet," poznamenal.
Průměrný plat hráče v orchestru "zlaté kapličky" se pohybuje podle Netopila okolo 21 tisíc korun hrubého, avšak někteří si prý vydělávají 14 tisíc korun a musejí si přivydělávat i mimo obor. Netopil považuje tento stav "za neustálou hru na kompromisy", na niž už nechce přistoupit.
Pracovní podmínky se mohou odrážet i na výkonech orchestru, které občas negativně hodnotí i hudební kritika.
Národní divadlo se 1. ledna majetkově propojilo se Státní operou Praha. Do funkce nastoupil také nový šéf opery ND Slovinec Rok Rappl, jeho předchůdce Jiří Heřman zůstane v uměleckém vedení až do této sezony. Ministerstvo by chtělo reformou účelněji vynakládat zejména finanční prostředky a vybudovat také silný baletní a operní národní soubor. Přesná koncepce kontroverzního projektu však ještě není známa, vedení divadla také několikrát odložilo zveřejnění dramaturgického plánu.
"Myslím si, že (Národní divadlo) je instituce společně s Českou filharmonií, která by měla zářit a která by měla být pro ministerstvo kultury prioritou. Myslím, že i oni si to uvědomují, jen musíme najít společnou cestu," dodal. Nízké příjmy však mají také jiní hudebníci v dalších orchestrech zřizovaných státem nebo městy.
Plánovaná transformace má zachovat uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů ND a SOP. To odmítají odborové organizace SOP, část odborné i laické veřejnosti, která se podepsala pod petici. Tyto výhrady podpořil ve čtvrtek i sněmovní petiční výbor a požádal ministerstvo kultury, aby do konce května přehodnotilo transformační kroky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.