NG koupila díla, která dosud vystavovala jako zápůjčky
16.03.2009 13:24
Národní galerie v Praze získala do svých sbírek díla, která její expozice zdobila od doby samého jejího vzniku. Nakoupila devět děl ze sbírky Lobkowiczů, která v 90. letech vydala v restituci, ale i poté byla v galerii jako zápůjčka.
Mezi zakoupenými díly jsou obrazy mistrů českého baroka - dvě díla Karla Škréty, vlastní portrét Petra Brandla a krajinářské dílo Václava Vavřince Reinera najdou diváci ve Schwarzenberském paláci. Několik děl evropských starých mistrů je v protějším Šternberském paláci, dva obrazy holandských mistrů se podle Vlnase intenzivně zkoumají.
Za kolekci devíti děl český stát zaplatil 27,3 milionu korun. "Národní galerie vydala v restituci řadu děl, pokud se dalo, snažíme se během času významná díla nakoupit zpět," řekl dnes ředitel Národní galerie Milan Knížák.
Lobkowiczové nyní chtěli svou sbírku prodávat a NG toho využila. Již v roce 2007 koupila ze stejné sbírky dvě díla za 3,6 a 14,7 milionu korun. Panna Maria s Ježíškem a čtyřmi světci od Camilla Boccacina (1504/05 až 1546) je přitom podle ředitele Sbírky starého umění NG Víta Vlnase nejvýznamnější malbou z doby renesance, jíž NG nyní vlastní. Ještě jedno dílo z lobkowiczké sbírky pak plánuje získat příští rok.
Nejvýznamnější nákup od roku 1989
Oproti nákupům, které NG uskutečnila počátkem 90. let například z Waldesovy sbírky, jde o zlomek, pro Sbírku starého umění přesto jde o nejvýznamnější nákup od roku 1989, řekl Vlnas. Za výkupy z restituované Waldesovy sbírky dal stát přes 100 milionů korun; ceny starého umění jsou však podle Vlnase až na výjimky stabilní a nižší než ceny za díla z 19. století a zejména díla moderní.
Získané obrazy podle něj vedle umělecké hodnoty mají i společenskohistorickou cenu. Pocházejí ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze (1775 až 1819), který byl zakládajícím členem Společnost přátel vlasteneckých umění, kterou v roce 1796 založila skupina vlastenecké šlechty a měšťanů a z níž později vznikla NG.
Podle vedení NG byla galerie pro Lobkowicze jedním z mála příhodných partnerů - chtěla koupit kolekci jako celek. "Především tak má svůj význam. NG je navíc schopna díla zařadit do uměleckohistorického kontextu," řekl Vlnas. Odhad ceny prý nechali Lobkowiczové zpracovat od významných zahraničních aukčních síní.
Kolekce byla na návrh NG v roce 2004 prohlášena za kulturní památku, řekl Tomáš Hladík z NG. To také znamená, že pokud by díla koupil někdo jiný než český stát a chtěl je vyvézt trvale do zahraničí, nebylo by to možné.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.