Retrospektivu k 80. narozeninám grafika a malíře Jiřího Anderleho připravil Obecní dům. Jmenuje se Panoptikum a ukazuje průřez autorovou tvorbou za 50 let, kterou sjednocuje jeho víra v humanitu, řekl kurátor Richard Drury. V Obecním domě bude expozice veřejnosti přístupná od 15. září do 15. ledna 2017 denně.
Anderle ve svých grafických a obrazových cyklech vyjadřuje existenciální úzkost člověka jak konkrétní (válka), tak obecnou a nadčasovou (stárnutí, samota). V poslední době se od těchto výstražných až tragických témat posouvá k abstrakci. Anderle vychází z klasického uměleckého projevu, ale vybírá si z něj pro sebe to potřebné.
Právě akademismus i to, že se umělcův výtvarný projev v čase příliš nevyvíjí, přispívá u některých odborníků k tomu, aby Anderleho příliš nevyzdvihovali. Má ale i početné zastánce a je držitelem řady cen včetně mezinárodních. Byl oceněn také medailí Za zásluhy, kterou mu udělil bývalý prezident Václav Klaus.
Jak řekl Drury, snažil se do výstavy zařadit výběr děl tak, aby divák mohl sledovat Anderleho celoživotní dráhu. "Vybrali jsme špičku ledovce," uvedl. "Vytvořil jsem možná trochu jiné vazby mezi jednotlivými díly, aby výstava fungovala jako organický celek. Neodděluji od sebe jednotlivé cykly, ani časové kapitoly. Anderleho dílo je neobyčejně konzistentní a vnitřně integrované," řekl Drury.
Připomněl rané autorovy práce, ve kterých maloval výjevy z vesnických tancovaček. "Tam je skoro všechno, co má v jeho tvorbě další vývoj. Hrával při nich na bicí a pozoroval lidské situace, tanec, společenský rituál. Taneční sál je v takové situaci něčím jako divadlo, jako kabaret. Anderle celý život vnímá svět kolem sebe jako divadlo," přibližuje kurátor východiska Anderleho tvorby. Od začátku 60. let Anderle jezdil s Černým divadlem po světě a seznámil se s dalšími zdroji své práce, jednak moderním uměním a jednak třeba v Austrálii s uměním původních obyvatel. Umění přírodních národů jej inspiruje celoživotně a také ho sbírá.
"Vybral jsem i obrazy, které nebyly nikdy vystavené, zapomněl jsem na ně. Pořád se dívám dopředu, k tomu, co jsem namaloval, se nevracím, mám k tomu dokonce velmi kritický vztah. Koncepce výstavy mě vede k zamyšlení, jestli moje cesta byla opravdu ta nejsprávnější... Potřeboval bych další život, abych to mohl teď znova, poučen těmi chybami, všechno namalovat," řekl Anderle.
Drury připravoval již dříve několik Anderleho výstav. Uvádí, že umělec je solitérem na tuzemské scéně, řadí ho však k figuralistům. Anderle podle něj ve svých dílech přináší "kompletní poznání toho všeho, čím my lidé jsme".
Obecní dům uvede retrospektivu Jiřího Anderleho
Kultura
13. 9. 2016 15:47
Jiří Anderle.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal, Youtube