Objevená část malovaného oltáře z Mohelnice se stala památkou

Kultura
18. 1. 2017 05:57
Oltář z kostela svatého Tomáše z Canterbury v Mohelnici.
Oltář z kostela svatého Tomáše z Canterbury v Mohelnici.

Část vzácného malovaného oltáře z kostela svatého Tomáše z Canterbury v Mohelnici, kterou objevili dělníci při opravě elektroinstalace, se stala kulturní památkou. Podle odborníků jde o torzo malovaného pozdně barokního betléma a krajiny s dvojicí postav, které pocházejí pravděpodobně z roku 1753. Řekl to mluvčí olomouckého pracoviště národního památkového ústavu Vlastimil Staněk. Tři kusy malovaných desek zařadilo na seznam památek ministerstvo kultury. Letos jde již o druhou novou kulturní památku v Mohelnici.

Část malovaného oltáře byla objevena v prostoru sakristie farního kostela. Dělníci desky objevili po sejmutí několika prken druhotného obložení. "Dvě dvojice lištou přibitých prken pokrývá centrální výjev betlémské chýše se svatou rodinou a skupinou klanících se pastýřů. Scéna je rámována lehkým otevřeným dřevěným přístřeškem chléva se šindelovou střechou," uvedl mluvčí Staněk.

Další dvojice dřevěných desek vyobrazuje v horizontální poloze kopcovitou krajinu s řídkou vegetací a schematicky zobrazeným městem, kde jsou zdůrazněny prvky hradeb s klíčovými střílnami, patrně dvěma branami, lodí a dominantami věží uvnitř města. "Na nejvyšší z nich je zvýrazněn hodinový ciferník. Hlavní výjev v levém popředí tvoří stojící voják v uniformě, držící v pravé ruce dlouhou žerď s praporcem, k němuž přistupuje muž v civilním dobovém oděvu," popsal mluvčí památkářů.

Památka, jež je pozdně barokním dílem neznámého autora, má na zadní straně desky zapsán rok 1753. Podle odborníků se nachází ve špatném stavu, a to kvůli dlouhodobému působení vlhkosti zdiva, dřevní hmota se rozpadá a je výrazně narušená. Je nutný neprodlený konzervátorský zásah, který by zajistil stabilitu podkladu a ošetřil památku proti plísním.

Mohelnici na Šumpersku se letos podařilo rozšířit také seznam nemovitých kulturních památek, a to o barokní kapli svatého Šebestiána, kterou dal kolem poloviny 18. století postavit mohelnický měšťan a obchodník s dobytkem Alois Schada k úctě prvokřesťanského mučedníka svatého Šebestiána. Podle památkářů jde o hodnotnou pozdně barokní sakrální architekturu s úzkou vazbou na historický vývoj města Mohelnice.

Autor: ČTK Foto: , wikipedia

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ