Na aukci síně Sotheby´s se v úterý v New Yorku prodalo rozzářené plátno s názvem Číslo 21 (Červená, hnědá, černá a oranžová) malíře Marka Rothka za 45 milionů dolarů (995 milionů korun). Druhý den dražby děl současných a poválečných umělců se v Sotheby´s prodala plátna za 344 milionů dolarů (7,6 miliardy korun). V Londýně se dnes aukční síni podařilo vydražit obraz českého malíře Otakara Kubína za téměř 6 milionů korun.
Američan ruského původu Rothko zemřel v roce 1970 a jeho práce Číslo 21 se prodávala z majetku mecenášů Pierra a Sao Schlumbergerových, kteří toto plátno získali přímo od umělce. Oba do konce svých životů patřili ke kulturní smetánce v New Yorku i Paříži, pomohli financovat restaurační práce ve Versailles a byli patrony mnoha muzeí včetně pařížského Centra Pompidou.
Plátno Číslo 21 z roku 1951 se zatím nikdy nedražilo, vystaveno bylo poprvé v roce 1952 na newyorské přehlídce moderních amerických malířů. Počítalo se, že v Sotheby´s by mohlo být prodáno až za 50 milionů dolarů.
Dalším úspěchem úterní aukce byl obraz Prapor Jaspera Johnse, který se vydražil až 36 milionů dolarů. Ten na rozdíl od Rothkova obrazu vynesl mnohem víc, než původně očekávaných 15 až 20 milionů.
Mezi hity úterního prodeje byly také obrazy Andyho Warhola. Portrét Elizabeth Taylorové z roku 1963 se vydražil za 31,5 milionu dolarů, Autoportrét za 11,3 milionu a ztvárnění Brigitte Bardotové za 11,6 milionu dolarů.
České avantgarda se dražila na londýnské burze
Obraz Otakara Kubína se na první z aukcí, v nichž se dnes v Londýně nabízí díla českých umělců, prodal za 140.000 liber (4,9 milionu korun) bez aukční přirážky. Dražba moderního umění 20. století společnosti Sotheby's předcházela aukci děl českých avantgardních umělců ze sbírky Američanů Roye a Mary Cullenových, kde budou moci zájemci později odpoledne získat i slavný obraz Toyen Poselství lesa.
Kubínovo plátno s názvem Kubistická postava vzniklo v Paříži v roce 1914 a pochází ze sbírky avantgardního hudebního skladatele Georga Antheila. Jeho odhadovaná cena byla 80 tisíc až 120 tisíc liber a nakonec se obraz prodal ještě o něco dráže. Cena se včetně aukční přirážky vyšplhala na 170 500 liber (téměř šest milionů korun). V českých aukcích se přitom cena nejdráže prodaného Kubínova obrazu letos dostala na 5,4 milionu korun (6,4 milionu korun s aukční přirážkou). Za tuto cenu se v květnu prodalo Zátiší s podnosem.
V aukci s názvem Umění 20. století - Jiný pohled se dnes nabízely zejména obrazy méně známých evropských umělců. Z českých tvůrců na ní kromě Kubína byl zastoupen například i Emil Filla, jehož zátiší z roku 1930 neznámý kupec vydražil za 65 tisíc liber (2,2 milionu korun) bez aukční přirážky.
Nového majitele našlo i dílo od Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti, které se prodalo za 75 tisíc liber (2,6 milionu korun) bez aukční přirážky, fotografie Josefa Sudka či reliéf sochaře Otto Gutfreunda. Jeho cena více než dvojnásobně překonala původní odhad a dílo se vydražilo za 20 tisíc liber (více než 700 tisíc korun).
Pozornost českých sběratelů se dnes upírá hlavně k nadcházející aukci avantgardního umění ze sbírky manželů Cullenových, která by celkově měla vynést asi 60 milionů korun. Největší pozornost přitahují vrcholná díla surrealistů - malířky Toyen a jejího souputníka Jindřicha Štyrského.
Obraz české malířky Toyen se prodat nepodařilo
Surrealistický obraz české malířky Toyen s názvem Poselství lesa, který podle původních odhadů mohl na dnešní londýnské aukci děl meziválečné avantgardy vynést až milion liber (35 milionů Kč), se nakonec neprodal. Nejvyšší nabídka na rozměrné plátno ze sbírky amerických manželů Roye a Mary Cullenových zněla na 520 tisíc liber (asi 18 milionů korun), což ale na prodej nestačilo. Za nejvyšší sumu se tak vydražil obraz Jindřicha Štyrského s názvem Kořeny, jehož cena dosáhla 146 500 liber (5,1 milionu korun) s aukční přirážkou.
Surrealistické obrazy Toyen (vlastním jménem Marie Čermínové) dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem. Proto se předpokládalo, že by se cenný obraz z roku 1936 mohl stát jedním z nejdráže prodaných českých děl v historii. To se ale nakonec nestalo, a tak nejdražším obrazem od Toyen zůstalo plátno Spící, jež se v roce 2009 prodalo za 20 milionů korun bez aukční přirážky.
Celá aukce české avantgardy poněkud zaostala za očekáváním, když se řada děl prodala za nižší než odhadované ceny. Byl to nejen případ Štyrského Kořenů, jejichž cena měla dosáhnout až 250 tisíc liber, ale i portrétu Andrého Bretona od Toyen, který změnil majitele za 110 500 liber, i když odhad byl až dvojnásobný.
Více pozornosti tak paradoxně přitáhla dřívější aukce evropského moderního umění, kde byli čeští umělci zastoupeni.