Obrazy z dámského ochlupení a kožené předložky

Kultura
20. 10. 2011 15:20
Jedno z děl výstavy Cenzurované umění.
Jedno z děl výstavy Cenzurované umění.

Pražská galerie Vltavín hostí výstavu nazvanou Cenzurované umění. Provokativní díla tří umělců, která v uplynulých letech vzbudila bouřlivé reakce kritiků i publika, budou vystavena do 11. listopadu. Návštěvníci zhlédnou "Chlupatice" Aleny Kupčíkové, která své obrazy vytváří z chlupů z ženského ohanbí, kontroverzní sochy Markéty Korečkové či objekty připomínající stažené lidské kůže od Jána Macka.

S negativními reakcemi veřejnosti, rušením výstav či odebírání ocenění se v menší či větší míře setkali všichni ze tří prezentovaných umělců. Díky kurátorce Kateřině Tučkové spolu v této sestavě vystavují poprvé.

Chrudimská rodačka a absolventka pražské Akademie výtvarných umění Markéta Korečková (1975) se do sporu s uměleckými konvencemi dostala například svými objekty menstruujících žen. Její brutální ztvárnění známých pohádek pak nelibě nesli svatebčané na pardubické radnici. Výstava Estrogen musela být v roce 2008 dokonce zcela zavřena.

Optimisté v pesimistické době

Optimisté jsou odolnější, lépe odolávají závislostem, stresu a dožívají se vyššího věku. Čím je to způsobeno? Čtěte v aktuálním vydání časopisu INSTINKT.

Autorka nyní pracuje na cyklu nazvaném Zakleté princezny. "Představuje figury zahalených bytostí (žen s mužskými prvky síly), které lze vnímat buď jako ideální propojení mužského principu s ženským v dvojjedinou bytost, nebo naopak jako militantní feministické samice v hororovém snu machistického šovinisty," míní Tučková.

S cenzurou umění se setkala i další absolventka AVU Alena Kupčíková (1976), která vzbudila nebývalou pozornost svými obrazy "dámských klínů", jež vytvořila ze stovek chloupků. Některé z jejích "Chlupatic" se dokonce dostaly do sbírky Národní galerie v Praze. "Autorka i nadále pokračuje ve své provokativní tvorbě, kterou inovovala o techniku malby na plátno jediným ženským chloupkem, který je pak jako relikvie instalován u každého obrazu," dodává kurátorka.

Dvojici umělkyň pak na místě doplňuje slovenský výtvarník Ján Macko (1969), který šokoval svými předložkami připomínající člověka staženého z kůže. "Svým profesorem Karlem Neprašem na AVU byl sice navržen na cenu ateliéru, ale klauzurní komise naopak navrhla jeho vyloučení ze školy za 'cynismus'," doplnila k Mackovi Tučková.

Autor: ČTK Foto: www.auctions-art.cz

Další čtení

Colours of Ostrava zakončí v neděli nad ránem americké duo The Chainsmokers

Kultura
19. 7. 2025

Divadelní festival Kutná Hora představí umělce z Polska, Německa a Slovenska

Kultura
18. 7. 2025

Soutěž o celofestivalové vstupenky na festival Benátská! s Impulsem 2025

Kultura
17. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ