Obrazy z dámského ochlupení a kožené předložky

Kultura
20. 10. 2011 15:20
Jedno z děl výstavy Cenzurované umění.
Jedno z děl výstavy Cenzurované umění.

Pražská galerie Vltavín hostí výstavu nazvanou Cenzurované umění. Provokativní díla tří umělců, která v uplynulých letech vzbudila bouřlivé reakce kritiků i publika, budou vystavena do 11. listopadu. Návštěvníci zhlédnou "Chlupatice" Aleny Kupčíkové, která své obrazy vytváří z chlupů z ženského ohanbí, kontroverzní sochy Markéty Korečkové či objekty připomínající stažené lidské kůže od Jána Macka.

S negativními reakcemi veřejnosti, rušením výstav či odebírání ocenění se v menší či větší míře setkali všichni ze tří prezentovaných umělců. Díky kurátorce Kateřině Tučkové spolu v této sestavě vystavují poprvé.

Chrudimská rodačka a absolventka pražské Akademie výtvarných umění Markéta Korečková (1975) se do sporu s uměleckými konvencemi dostala například svými objekty menstruujících žen. Její brutální ztvárnění známých pohádek pak nelibě nesli svatebčané na pardubické radnici. Výstava Estrogen musela být v roce 2008 dokonce zcela zavřena.

Optimisté v pesimistické době

Optimisté jsou odolnější, lépe odolávají závislostem, stresu a dožívají se vyššího věku. Čím je to způsobeno? Čtěte v aktuálním vydání časopisu INSTINKT.

Autorka nyní pracuje na cyklu nazvaném Zakleté princezny. "Představuje figury zahalených bytostí (žen s mužskými prvky síly), které lze vnímat buď jako ideální propojení mužského principu s ženským v dvojjedinou bytost, nebo naopak jako militantní feministické samice v hororovém snu machistického šovinisty," míní Tučková.

S cenzurou umění se setkala i další absolventka AVU Alena Kupčíková (1976), která vzbudila nebývalou pozornost svými obrazy "dámských klínů", jež vytvořila ze stovek chloupků. Některé z jejích "Chlupatic" se dokonce dostaly do sbírky Národní galerie v Praze. "Autorka i nadále pokračuje ve své provokativní tvorbě, kterou inovovala o techniku malby na plátno jediným ženským chloupkem, který je pak jako relikvie instalován u každého obrazu," dodává kurátorka.

Dvojici umělkyň pak na místě doplňuje slovenský výtvarník Ján Macko (1969), který šokoval svými předložkami připomínající člověka staženého z kůže. "Svým profesorem Karlem Neprašem na AVU byl sice navržen na cenu ateliéru, ale klauzurní komise naopak navrhla jeho vyloučení ze školy za 'cynismus'," doplnila k Mackovi Tučková.

Autor: ČTK Foto: www.auctions-art.cz

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ