Optické hrátky <span>Victora Vasarelyho</span> v Praze

Kultura
31. 3. 2010 12:30
Optické iluze jsou Vasarelyho doménou.
Optické iluze jsou Vasarelyho doménou.

Kombinatorika byla hlavním principem práce.Více než tři desítky grafických listů dokumentujících tvorbu jednoho z nejvýznačnějších představitelů op-artu Victora Vasarelyho vystavuje do 14. dubna pražská galerie Dolmen.

Maďarský malíř, sochař a grafik Victor Vasarely se narodil jako Vásárhelyi Győző (1908) v Pécsi. Vyrůstal ve slovenských Piešťanech a pak se přestěhoval do Budapešti, kde studoval medicínu, kterou ale nedokončil, a po polovině 20. let se začal věnovat malbě. Nejvíc ho ovlivnily principy Bauhausu a čím dál víc se prosazoval především v oblasti grafického designu a typografie.

Vasarely si svou techniku nechal patentovat.V roce 1930 Vasarely přesídlil do Paříže. V této době se zaměřil především na komerční tvorbu, uvažoval i o pedagogické práci a stál poněkud stranou umělecké scény. Vše změnil až rok 1938, kdy namaloval svůj první op-artový obraz s názvem Zebra, založený na kompozici z bílých a černých pruhů. V následujících letech pak svoji techniku rozvíjel a blížil se stále víc geometrickému tvarosloví.

V poválečných letech Vasarely experimentoval s různými směry, dotknul se kubismu, futurismu i expresionismu. Jacques Prévert ho dokonce zařadil mezi surrealisty. Svůj definitivní výraz založený na optické iluzi našel až na konci 40. let, sám mluvil o tzv. optické kinetice. O deset let později si svou techniku vymezenou výčtem geometrických těles a obrazců i přesně definovaným barevným spektrem nechal patentovat. Na jejím základě začal na principu kombinatoriky prakticky sériově vytvářet množství kompozic, kterými se proslavil po celém světě a stal se čelným představitelem op-artu.

Vasarely spolupracoval i s Ernö Rubikem.Vasarely byl fascinován tím, jak lidské oko vnímá, a tím, jak může být oklamáno použitím jednoduchých anonymních geometrických forem, principů a obrazců. Vytvářel optické iluze a dodával statickým plátnům dojem pohybu. I přes dnešní záplavu 3D efekty v počítačích i kinosálech působí Vasarelyho díla svou energií a výtvarnou rafinovaností.

Umělci se dostalo řady významných ocenění včetně Guggenheimovy ceny, čestného občanství města New York a řádu francouzské čestné legie. Dobyl celý svět a ovlivnil každodenní život, nejen prostřednictvím obrazů a grafik, ale také užitého umění, světa módy a architektury. Vedle své umělecké tvorby spolupracoval i s Ernö Rubikem, dalším maďarským géniem, na podobě jeho hlavolamů.

Foto: Galerie Dolmen

 

Autor: - raw -

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ