Pamětní deska v Kladně připomíná život sester Válových

Kultura
22. 3. 2018 09:00
Jitka Válová, malířka.
Jitka Válová, malířka.

Tvorbu a svébytný život kladenských malířek Jitky a Květy Válových připomíná od tohoto týdne pamětní deska na domě v Bendlově ulici, kde výtvarnice prožily většinu života. Zájemci mohou navštívit i jejich ateliér, který si zachoval původní podobu. Jeho zpřístupnění umožnili dědici, sdělila mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková.

Kurátorka Dagmar Šubrtová spolu s rodinnou přítelkyní Jitky Válové Marií Vydrovou v ateliéru připravily expozici, kterou si mohou lidé po předchozí domluvě prohlédnout. Návštěvu je třeba dohodnout na e-mailové adrese dumvalovek@email.cz. Skromný ateliér je dodnes v téměř původním stavu. V koupelně lze obdivovat zachovanou skleněnou mozaiku s motivem orchidejí. Obývací pokoj i po drobných úpravách stále vytváří atmosféru vybízející k debatám nad uměním, tak jak tomu bylo za života sester Válových.

"Chceme tím i otevřít diskusi k hledání možností, jak k domu, ve kterém sestry Válovy žily a tvořily, a v něm zachovaným artefaktům přistupovat," uvedla Šubrtová. K záchraně pozůstalosti bude podle ní potřeba podpora místních i celostátních institucí. "Během roku 2018 máme na toto téma s odborníky a zájemci plánovaná dvě setkání," dodala.

Sestry Válovy se narodily 13. prosince 1922. Nejprve bydlely v budově kladenské spořitelny a poté se v roce 1938 rodina přestěhovala do domu v Bendlově ulici. Po druhé světové válce Jitka nastoupila na VŠUP do sklářského ateliéru u Josefa Kaplického, později přešla za Květou do ateliéru Emila Filly. Umělkyně měly mimo několika společných výstav se skupinou Trasa dvě malé výstavy v Kladně v letech 1958 a 1959. Tehdejší režim jejich tvorba popouzela, spisovatelka Marie Majerová o nich dokonce mluvila jako o "vředu a černé skvrně na tváři Kladna". Výtvarnice později vzpomínaly, že neměly peníze ani na plátna a živila je matka ze své penze.

Obě přivítaly uvolňování režimu v 60. letech, v roce 1966 se ve Špálově galerii v Praze konala jejich první bilancující výstava. Byla však na příštích 27 let poslední. Až v roce 1983 upozornila na jejich práci výstava v Galerii výtvarného umění v Chebu. Po roce 1989 pak mohly sestry vystavovat i v zahraničí, představily se například v New Yorku, Londýně, Manchesteru, Barceloně a Budapešti.

Obě malířky zůstaly svobodné a až do roku 1998, kdy Květa zemřela, žily a tvořily společně v rodném Kladně. Sestřina smrt Jitku hluboce zasáhla, v malování pokračovala až po dvouletém smutku. Zemřela v březnu 2011.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kamaryt Michal

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ