Pařížské Musée du Luxembourg ožilo zářivými barvami Maurice de Vlamincka, jednoho z nejvýznamnějších představitelů fauvismu. Velká výstava věnovaná tomuto umělci byla naposledy k vidění v roce 1956.
Muzeum v Lucemburském paláci, sídle francouzského Senátu, nabízí skoro stovku Vlaminckových děl z let 1900 až 1915. Převažují ukázky umělcovy malířské tvorby, pro kterou byla intenzivní barevnost nejpříznačnějším rysem, ale zastoupena je i jeho keramika a černošské artefakty z umělcovy sbírky, jedné z prvních svého druhu ve Francii. Vlaminckova díla pocházejí z veřejných i soukromých sbírek z řady evropských zemí i ze Spojených států a Kanady. Výstava, která má šanci stát se jedním z vrcholů pařížské kulturní sezony, potrvá do 20. června.
Maurice de Vlaminck (1876-1958) byl malíř-samouk a původně se živil hrou na housle a psaním povídek a novel; bez zajímavosti není ani to, že byl také profesionálním cyklistou. Malovat začal v roce 1900 - poté, co se setkal s André Derainem. O pět let později se stal členem skupiny fauvistů a společně s Derainem, Matissem a Rouaultem budil pozdvižení na pařížských Salonech. Sám sebe charakterizoval následovně: "Zesvětlil jsem všechny tóny. Přepsal jsem je do orchestrace barev a všech pocitů, kterých jsem si byl vědom. Byl jsem barbar, jemný a přesto plný násilí."
Foto: museeduluxembourg.fr