Po Vltavě popluje králík, do Vysočan se vrátí sjezd KSČ
25.09.2008 14:56
Třetí ročník mezinárodního festivalu současného umění Tina B. zaměřený na angažované umění se odehraje ode dneška do 15. října na čtyřech místech v Praze a představí videa, instalace, umění ve veřejném prostoru, street art a performance. Festivalu se zúčastní 70 umělců z celého světa.
Jedna ze sekcí festivalu se v prostorách Laterny magiky věnuje současnému umění z Japonska, druhá pod názvem Alternativní revoluce představuje díla, která lze vnímat jako subverzi klasického pohledu na pojem "revoluce". V Laterně Magice návštěvníci najdou i videa z projektu Mobile Video Art, který se v rámci festivalu koná již podruhé a soustřeďuje videa natočená výhradně mobilním telefonem.
Blíží se volby
Dalším festivalovým prostorem je Galerie kritiků v paláci Adria. Ta prezentuje projekt textových uměleckých děl vytvořených pro billboardy - v galerii jsou jednak fotografie samotných prací i místa, kde byla či jsou umístěna. Díla většinou pojednávají politická či sociální témata, také ale využívají oblíbené reklamní postupy, čímž fenomén reklamy podrobují kritice. V současné době je v Praze možné vidět pět billboardů z této sekce, jsou ale na periferii. "Blíží se volby," říkají pořadatelé k tomu, proč nemají místo blíže centru.
Část programu festivalu se odehraje v italském kulturním institutu na Malé Straně a čtvrtým prostorem přehlídky je opuštěný dům v ulici Dukelských hrdinů. Ten patří videoinstalacím a graffiti. "Vzhledem k umístění naproti Veletržnímu paláci nebudou chybět ani společensky a politicky angažovaná díla, třeba skupiny Guma Guar," uvádějí pořadatelé. Na skupinu Guma Guar podal ředitel NG Milan Knížák trestní oznámení - v nedaleké galerii Vernon, jejíž provozovatelé pořádají i festival Tina B., uspořádali před časem výstavu pojmenovanou Milan Knížák. Stejně jako někteří další umělci či teoretici kritizují Knížáka coby ředitele galerie.
Umělecká rekonstrukce vysočanského sjezdu
Ve dnech 9. až 12. října festival vyjde do ulic, pořadatelé plánují street party a pochod italských umělců převlečených za růžové králíky Prahou; obří králík poplave i po Vltavě. Králíci prý rezonují s ozvěnami invaze v roce 1968 i revolucí v listopadu 1989.
V pátek 10. října se ve vysočanské hale ČKD uskuteční umělecká rekonstrukce vysočanského sjezdu. Mimořádný sjezd KSČ 22. srpna 1968 byl poslední snahou komunistické strany o dodržení reformní cesty. Ruský kurátor Viktor Misian a ruští a čeští umělci pracovali s archivními materiály i pamětníky.
Foto: tina-b.eu
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.