Kult "husitského krále" Jiřího z Poděbrad v českém výtvarném umění 19. století přibližuje nová výstava Moravské galerie v Brně. Jejím základem jsou tři výjimečné exponáty, které dokládají, jak se historické události pro obrozence měnily v mýty sloužící národnímu uvědomění. Návštěvníci malou expozici najdou v Kabinetu Místodržitelského paláce.
Kurátor Petr Tomášek na výstavu zařadil například skicu Mikoláše Alše k obrazu Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Doplňuje ji malířská studie k obrazu Zvolení Jiřího z Poděbrad českým králem od Václava Brožíka a model Bohuslava Schnircha ke královu pomníku v Poděbradech.Jiří z Poděbrad se v době národního obrození stal v českých kruzích jedním ze symbolů české státnosti. Mytizace historických událostí a postav nebyla tehdy nijak vzácná. "Když se například podíváme na výtvarné znázornění historických scén v 19. století, prozradí nám mnohem více o době, ve které díla vznikla, než o té, kterou zachycují. To se samozřejmě týká i výjevů s postavou Jiřího z Poděbrad, proto také zvolený název Poděbradský mýtus," uvedl Tomášek
Vybraná díla lidé znají díky jejich častému využití jako ilustrací v literatuře. Vystavují se však vzácně. Expozice v Moravské galerii potrvá do 22. února. Je součástí Roku pánů z Kunštátu, jehož členem byl i Jiří z Poděbrad.
Poděbradský mýtus: galerie vystaví vzácná díla s Jiřím z Poděbrad
Kultura
16. 11. 2014 16:30
Místodržitelský palác.
Autor: ČTK Foto: Facebook , ČTK , Myšková Marta