Podmalby na skle od antiky po 19. století

Kultura
26. 2. 2020 17:42
Sbírka Uměleckoprůmyslového muzea.
Sbírka Uměleckoprůmyslového muzea.

Podmalby na skle, tedy obrázky malované na zadní straně skla, vzniklé od antiky po 19. století, představí Uměleckoprůmyslové muzeum od čtvrtka na výstavě. Jmenuje se V lesku zlata, v záři barev a muzeum ji připravilo ze svých sbírek u příležitosti 135. výročí svého založení. Z 387 podmaleb, které má muzeum ve sbírkách, bude na výstavě 135 děl, třicítka z nich prošla mezi lety 2001 a 2017 restaurováním. Novináře dnes s výstavou seznámila její kurátorka Helena Brožková.

Výstava přibližuje vývoj tohoto specifického druhu umění, jež v podobě noblesních předmětů představovalo ceněné položky v chrámových pokladnicích a šlechtických i měšťanských sbírkách. Tyto předměty byly vždy v popředí sběratelského zájmu, což připomíná i 13 exponátů z původní sbírky zakladatele muzea Vojtěcha Lanny.

Podmalba na skle je technika malby na sklo za studena, zpravidla temperovými barvami. Vyskytovala se již v Byzantské říši, odkud byla přenesena ve 13. a 14. století do Itálie. Největší rozkvět tato technika na českém území zaznamenala od druhé poloviny 18. století do konce 19. století, kdy při sklárnách v pohraničních oblastech vznikaly malířské dílny a tato technika zlidověla.

Nejcennější renesanční obrazy zastupuje dílo Hanse Jakoba Sprüngliho (1559 až 1637) z Curychu nebo drobná podmalba signovaná VBL. Z období baroka pocházejí práce nizozemského malíře Gerharda Janssena (1636 až 1725), Daniela Preisslera (1636 až 1733) působícího v Kunštátu, podmalby připisované takzvané česko-francké škole nebo díla malířů činných v 18. století v Augsburgu. Expozice nabídne i výběr grafik, které se staly předlohou pro některé vystavené podmalby.

Mecenáš a sběratel Vojtěch Lanna (1836 až 1909), syn slavného českého průmyslníka, patřil k zakladatelům Uměleckoprůmyslového muzea. Lanna byl podle vedení muzea nejštědřejším mecenášem. Sběratel a znalec kromě jiného věnoval muzeu polovinu svých sbírek skla, což dodnes umožňuje představit vývoj sklářských památek od antiky po současnost.

Autor: ČTK Foto: , https://www.upm.cz/

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ