Popmuseum nabízí vzpomínku na atmosféru klubů v Praze 90. let

Kultura
2. 4. 2015 10:30
Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavu věnovanou pražským klubům 90.let (ilustrační foto).
Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavu věnovanou pražským klubům 90.let (ilustrační foto).

Atmosféru 90. let v pražských klubech připomíná výstava U nás ve sklepě, jejíž vernisáž se uskutečnila v Popmuseu sídlícím v klubu Kaštan. Expozice s podtitulem Pražské hudební kluby, bary a knajpy devadesátých let mapuje zejména období od prvních měsících roku 1990 a končí policejním uzavřením klubu Bunkr 21. ledna 1997. Výstava potrvá do 6. června.

"Pro mě je to takový hezký návrat do doby, kdy jsem přišel do Prahy jako takové tele z okresního města studovat vysokou školu a rychle jsem se dostal k hudebním časopisům, a tím pádem jsem se dostal do spousty klubů. Dlužno říci, že to zhusta byl velice náročný koníček, zejména co se odolnosti jater týče," řekl ředitel Popmusea Radek Diestler.

Výstava U nás ve sklepě je podle něho trochu procházkou po hřbitově zaniklých pražských klubů devadesátých let jako byly Alterna Komotovka, Bunkr, Borát, Belmondo, Big Kluba Pohoda, Legenda, Repre, Subway, Ubiquity nebo U Zoufalců. "Taková výstava samozřejmě některé věci nevrátí a nevyvolá. Může ale připomenout interiéry, postavy, hudbu. A možná i ducha a atmosféru doby, která si zaslouží, aby se na ní vzpomínalo," uvedl Diestler.

Návštěvník si prohlíží expozici věnovanou Jiřímu Šlitrovi v Popmuseu.Vedle fotografií Karla Šustera, Jiřího Jandy, Jiřího Janoucha, Tomáše Martínka nebo Daniela Vojtíška výstava nabízí různé artefakty, například vstupenku do klubu Bunkr s poznámkou 'ženy, dívky a tělesně postižení vstup zdarma', plakát na koncert skupiny Tichá dohoda, na němž v roce 1993 ve Studiu Gag Borise Hybnera představila album Unpluggag nebo pozvánku na tiskovou konferenci festivalu Drop-In v roce 1996.

Pražské Popmuseum mapuje historii tuzemské hudby. Svoji činnost zahájilo v roce 1999 v prostorách bývalé Janáčkovy síně v Besední ulici na Malé Straně. Pro veřejnost bylo otevřeno v březnu 2000 výstavou Bigbít, která mapovala počátky a zlatou éru českého rocku v letech 1956 až 1972.

První etapu existence Popmusea uzavřely katastrofální povodně v srpnu 2002. Velká voda tehdy vzala některé nástroje a velkou část knihovny. V roce 2005 Popmuseum přesídlilo do Kulturního centra Kaštan v Praze 6. Nová expozice a dokumentární centrum zde byly otevřeny výstavou Zabte ho, je to kritik! o historii české hudební publicistiky. Další výstava zde bude otevřena začátkem června a bude poctou Petru Novákovi u příležitosti jeho nedožitých sedmdesátin. Více informací je na www.popmuseum.cz.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ