V úterý a ve středu uběhne přesně sedm set let od slavného sňatku Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, zástupců dvou dynastií, které zásadním způsobem ovlivnily politický i umělecký vývoj Evropy. Praha kulaté výročí se "šťastnou" sedmičkou na začátku připomene reprezentativní výstavou, jejíž hlavním exponátem se stane dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.
Významnou historickou událost známe díky zápisu cisterciáckého mnicha Petra Žitavského do posledních podrobností. Osmnáctiletá Eliška prý u dvora ve Špýru udivila sličností i nádherou skvostných šatů, ale přesto se vdávala v prostém rouchu s vlasy rozpuštěnými na ramena. Čtrnáctiletý Jan byl svým otcem v předvečer sňatku korunován svým otcem na českého krále. Prahu - své sídelní město - museli dobít.
Projekt otevírá 15. září expozice v Lapidáriu Národního muzea na holešovickém výstavišti zaměřený hlavně na sochařské a kamenické práce. Návštěvníci uvidí i odlitky pečetí nebo heraldické znaky. Součástí expozice bude také třicet nově určených kamenných zlomků ze zaniklých chrámů gotické Prahy a jejího okolí. Mezi nejvýznamnější exponáty budou patřit torzo sochy bosého světce, monumentální svatostánek s oltářní schránkou z kostela Na Zderaze a nový archeologický nález náhrobní desky mladého muže z Kutné Hory.
Hlavní část výstavy bude zahájena v listopadu v domě U Kamenného zvonu - původně gotickém paláci, který je možno považovat za součást městské královské rezidence, upravené pro mladé královské manžele po jejich příchodu do Prahy. V prvním patře připomene prvního českého krále z rodu Lucemburků a jeho rodinu, osobnost královny Elišky, její přemyslovské kořeny a hlavní protagonisty královského dvora.
Ve druhém se návštěvník seznámí s architektonickou podobou zástavby pražského území v roce 1310 a pozná životní styl Pražanů na přelomu 13. a 14. století. Architektura domu včetně původních maleb a fragmentů originální sochařské výzdoby poskytuje výstavě nenahraditelný autentický rámec. Mezi nejcennější exponáty bude patřit český královský poklad nalezený ve Slezské Středě včetně svatební koruny, která se stala emblémem výstavy.
Výstavu pořádají Muzeum hlavního města Prahy, Galerie hlavního města Prahy a Archiv hlavního města Prahy za podpory magistrátu. Do projektu se zapojí i vláda Lucemburska.
Česká národní banka i její lucemburský protějšek připravily při příležitosti královského sňatku speciální pamětní mince. V Lucembursku budou mít navíc nevídanou nominální hodnotu - sedm set eurocentů.